Milliseid taimi ja kuidas hoida ületalve?

kodus.ee
Fuksiad muutuvad aasta-aastalt üha kaunimaks, kui saavad talve veeta külma eest kaitstult jahedas ja valges paigas. | Shutterstock

Õigetes tingimustes hoitud taimed alustavad kevadel varakult kasvamist ja õitsevad isegi kaunimalt kui üheaastased.

Milliseid taimi võib hoida ületalve?

Mõned soojemast kliimast pärit taimed ei pea siinses talves vastu. Kui on soov neid mitmeaastasena kasvatada, tuleb nad sügisel õuest soojemasse kohta tuua.

Näiteks pelargoonid ja fuksiad muutuvad aasta-aastalt üha kaunimaks, kui saavad talve veeta külma eest kaitstult jahedas ja valges paigas. Mitmed üheaastased suvelilledki, nagu heliotroop, kannatuslill ja tume purpurvanik, elavad talve üle, kui nad sügisel väljast sisse tuua.
Ka külmaõrnade lillede, näiteks daaliate juurmugulad ja kannade risoomid tasub suve lõpus üles kaevata ja hoiustada jahedas.
Oluline on meeles pidada, et ületalve peetakse ainult terveid taimi. Haiged võivad teisi nakatada ja ohustada kõikide taimede talvitumist.

 

Millal on õige aeg taimed siseruumidesse viia?
 

Kui esimesed öökülmad on kätte jõudmas, tuleb taimed paigutada talvisesse hoiupaika. Mõned liigid, nagu külmadeni õitsvad daaliad ja gladioolid, taluvad ka väikest külma ning see ei kahanda nende võimekust talve üle elada.
Lehemassi tasub enne talvituma panekut kahandada, et taim kulutaks talve jooksul oma varusid võimalikult vähe. Samas võib võtta pistoksi, mis jõuavad kenasti juurduda ja kevadeks kasvama minna. Pistoksad on tihtipeale ka varutaimed asendamaks talvel tekkinud kadusid.
Juurmugulatena säilitatavatel taimedel lõigata varred ära. Enne keldrisse viimist lasta neil kuivada ja suurem muld pühkida maha.

 

Millistes tingimustes elavad taimed talve üle?

Tasub uurida, milline on talv taime päritolumaal. Enamik tuleb toime õhurikkas ja jahedas – 5–10 kraadi – valges ruumis. Pimedal ajal tasub anda lisavalgust. Lehti langetavad liigid ja mugulad jäävad ellu ka pimedas keldris. Näiteks teistest soojalembesem lõhnav pelargoon talvitub hästi aknalaualgi.

Sobilikes tingimustes olnud taimed on kevadel elujõulised ja heas vormis ning hakkavad juba varakult kasvama. Tugevad taimed elavad talve üle ka kehvemates tingimustes, ent siis on nende kevadine kasvutempo aeglane.
Talvel ei tohi jätta taimi kuivaks, vaid neid tuleb aeg-ajalt kasta. Vahel tasub neile pilk peale heita uurimaks, kas tingimused on sobilikud. Talvitumisel on suurimad ohud seenhaigused ja hallitus.

 

Mis kasu on talvitumisest?
 

Miks visata taim sügisel ära, kui teda saab edukalt ületalve pidada? Ühe suve jooksul ei jõua taimed meil piisavalt palju kasvada, seega muutuvad nad aastate jooksul üha kaunimaks. Näiteks on daalia juurmugulad juba esimese suve järel oluliselt kopsakamad, kui olid kevadel. Ja järgmisel aastal õitseb ta rikkalikumalt. Suureks kasvanud juurmugulad võib jagada ning sel moel saab taimi rohkem.

Vanad liigid on ainulaadsed aarded, millele poest asendust leida ei pruugi. Mõned neist säilivadki ainult siis, kui nad panna talvitama. Näiteks vanu pelargoonisorte saab säilitada, hoides neid ületalve erinevates tingimustes ja tehes pistoksi, mida kindluse mõttes võib paluda kasvatada ka sõpradel.

 

Kas kõik õrnad taimed peab talveks tuppa viima?
 

Mitmete taimede kohta kirjutatakse, et nad tulevad talvega halvasti toime ning seetõttu tuleb nad viia siseruumidesse. Samas võib näiteks külmaõrn lavendel talve üle elada ka õues. Kui on lootust, et taim peab talvele lume all vastu, tasub ta jätta pigem kasvama, selle asemel et üles kaevata ja talvituma viia.

Sarnased artiklid