Millise valemi järgi arvutada lastele antava taskuraha suurust?

rahajutud.ee
Õigupoolest ei ole tähtis kui palju anda lastele taskuraha, oluline on hoopis põhimõte. | Shutterstock

Paljudel vanematel tekib taskuraha andmisega üks ja sama probleem – kui suur peaks olema see õige summa? Vastus küsimusele ei ole aga nii lihtne kui võiks arvata. 

Õigupoolest ei ole tähtis kui palju anda lastele taskuraha, oluline on hoopis põhimõte. Kas annad lapsele raha, et ta saaks osta seda, mida soovib või on andmisel õpetlik eesmärk?

Kui raha on õppevahend, siis kas üritad õpetada, et töö tegemisele järgneb tasu või jagad põhilisi rahajuhtimise ja eelarve järgimise oskusi? Taskurahaga saab teha mõlemat, kuid on olemas ka teisi võimalusi samade oskuste edasi andmiseks ja teadmiste jagamiseks. Ei ole üht õiget lahendust.

Kui lased lastel kasutada raha nii nagu ise soovivad – maiustuste, rämpstoidu ja mänguasjade ostuks, ei õpeta see neile arusaama raha väärtusest. Samahästi võiksid ise lastele neid asju hankida. Taskuraha annab lastele rahandusalast haridust kolmel põhilisel moel.

Esimene viis on harjutada lapsi raha käsitlema, kaasates nad igapäevatoimetustesse, näiteks minnes poodi ning lastes neil ise kassas rahaga majandada. Samuti on võimalus lastele raha väärtust ning ärioskusi õpetada, lastes neil müüa enda tehtud limonaadi või aiast korjatud maasikaid.

Teiseks annab taskuraha ja jõuludeks ning sünnipäevaks kingiks saadud raha võimaluse anda lastele praktikat eelarve koostamisel ning aitab teha selgeks prioriteedid. Sellepärast on tähtis, et lastele antav summa ei oleks liiga suur – kui nad suudavad sellega täita iga oma soovi, ilma et peaksid tegema valikuid ja kompromisse, siis puudub neil õppimisvõimalus. Nii õpetad lapsele, kuidas eristada vajadusi soovidest.

Kolmas viis, kuidas õpetada lastele raha väärtust, on tehes selgeks seos töö ja palga vahel. 

Rohkem saad lugeda siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid