Taas on käes hekkide lõikamise aeg. Lehtpõõsa- ja okaspuuheki korrastuslõikus tehakse tavaliselt augustis või septembris, põhilõikus varakevadel, kui külmad on järele andnud. Hekilõikuriga läheb töö kiirelt ja tõhusalt. Selleks ju tehnikat arendataksegi, et inimesel oleks mugavam ning jääks rohkem aega puhkamiseks ja perega olemiseks.
Enne kui lähed hekilõikurit ostma, tee selgeks oma vajadused. Kõigepealt vaata kriitiliselt üle oma hekid. Kui kõrged, madalad ja laiad, mis seisukorras ja millistest taimeliikidest need on. Kas lisaks tavapärasele piiramisele tuleb hekki ka vormida?
Iga hekitüübi jaoks on sobiv tööriist olemas. Näiteks saab heki laiuse järgi teada, kui pikk peaks olema hekilõikuri tera.
Kui jämedaid oksi lõigata? Hekilõikuriga saab turvaliselt pügada kuni 15 mm läbimõõduga oksi ehk siis lihtsamalt öeldes: näpujämedused oksad on piir! Jämedamate okste puhul kasuta oksakääre või -saagi.
Jämedate okstega vana ja hooldamata hekki tuleb aastaid sae ja oksakääridega noorendada, et seda saaks hakata hekilõikuriga hooldama.
Kuidas leida sobivaim hekilõikur?
Kui oled oma hekid üle vaadanud ja vajadused on selged, tuleb järgmiseks leida sobivat tüüpi lõikur ja toiteallikas ning proovida, kuidas tööriist kätte istub. Kindlasti tasub mõelda ka töö turvalisusele.
* Lõikuri tüüp
Ühepoolse lõiketeraga lõikurid on mõeldud pikkade sirgete hekkide pügamiseks. Kuna hammastik on vaid ühel pool, võib lõiketera olla väga pikk, ilma et seade liiga raskeks läheks. Sellise lõiketeraga on mugav laia hekki sirgelt lõigata.
Kahepoolse lõiketeraga lõikurid on paindlikumad ja sobivad kuni rinnakõrgustele hekkidele. Need on ergonoomilisemad ja reguleeritavad – nii lõiketerad kui käepide. Kahepoolne lõiketera sobib ka heki vormimiseks, et anda sellele soovitud kuju.
Varrega hekilõikurid on mõeldud kõrgete hekkide jaoks. Nendega on mugav töötada ilma redelita. Mootori raskus on pandud pikale varrele vastukaaluks. Töötades on lõikuri tasakaal kenasti paigas ja töö kulgeb mugavalt.
* Toiteallikas
Kui lõikuri tüüp on valitud, tuleb järgmiseks otsustada, kas osta bensiini-, elektri- või akutoitel tööriist. Tänapäeval ei saa enam öelda, et üks on võimsam kui teine. Kõik lahendused on vastupidavad ja piisava jõudlusega. Pigem on siin tegemist isikliku eelistuse ja ka maailmavaatega.
Järjest rohkem eelistatakse akutoitel aiatehnikat. See on loodussõbralikum, vaiksem, peaaegu vibratsioonita ja kergem. Ei ole küll kõige odavam ost, aga pikas perspektiivis tasub kuhjaga ära.
Üks suur eelis: kui majapidamises on juba akutehnikat, siis sama tootja puhul saab kasutada samu akusid ja laadijaid. Kuna hekilõikurit ei kasutata aasta jooksul just tihti, siis on see üsna suur pluss, kui ei pea soetama eraldi akut ja laadijat.
* Ergonoomika
Kaupluses hekilõikurit valides proovi seda kindlasti ka tööasendis kätte võtta. Tunneta, kuidas see käes istub, kas raskus on sobilik, kuidas käepide tundub, kui lihtne on käivitada ja töötada.
Tähelepanu tasub pöörata ka mugavusomadustele: näiteks kas mudelil on lihtne ja kiire käivitussüsteem, säästurežiim akutoite puhul, vibratsioonisummuti, automaattagastusega stopplüliti jne.
Küsi aiatehnikapoe spetsialistilt erinevate lõikurite omaduste kohta ning mõtle rahulikult järele, mis on sinule tähtis.
* Turvalisus
Lõpuks uuri sedagi, kui ohutu on valitud mudeliga töötada.
Kas hekilõikuril on kahekordne turvalüliti (lõikur hakkab tööle vaid siis, kui kaks lülitit korraga alla vajutada)? Sel juhul seiskub seade automaatselt, kui kas või üks lüliti lahti lasta.
Teine ohutuse tagaja on lõikelati ees olev kaitse, et käed liialt terade lähedale ei satuks. Ühtlasi hoiab see ära ka pügamisel tekkiva prahi sattumise kätele.
7 nõksu hekilõikuri kasutamiseks
1. Töötades ära suru lõikurit jõuga vastu hekki. Tehnika on piisavalt võimas, et lõigata soovitud osa ka omaenda jõul.
2. Kasuta kindlasti õiget tüüpi lõikurit: jämedamate okste puhul võimsamat, laiema heki puhul pikema lõiketeraga jne.
3. Vastavalt lehe suurusele vali lõikehammaste haare. Mida suuremad lehed, seda laiem haare.
4. Külgi pügades alusta alt ja liigu üles.
5. Mootor ei tohi minna vastu hekki. Hoia lõikur keha lähedal ja suuna heki vastu vaid lõikeplaat.
6. Lõiketera ei tohi ka maad puudutada. Nii see nüristub ja võib ootamatult ka tagasilööke anda.
7. Pärast lõikust käi hekk puhuriga üle. Siis saad kätte kõik lahtised oksad ja töö näeb ilus välja.
Tööta ohutult!
* Kasuta alati kaitseprille.
* Pane selga pikkade varrukatega, kinnise dekolteega ja pigem keha ümber hoidvad riided.
* Väldi ehete ja juuste sattumist lõikuri lähedusse.
* Ära küünita töötamisel ettepoole! Soov lõigata kaugemalt võib lõppeda kukkumisega.
* Jalgealune olgu kindel, et poleks hirmu kukkumise ees.