Miks kastreerida või steriliseerida oma lemmiklooma?

Sisuturundus
Lõigatud loomadel on pikem eluiga, kuna neil on madalam tõenäosus erinevate kasvajate tekkeks. | Sodalis

Emaste loomade steriliseerimine ja isaste kastreerimine on tänapäeval võrdlemisi ohutud kirurgilised protseduurid, mis hoiavad ära soovimatud järglased ning pikendavad lemmiklooma eluiga.

Kuid siiski, miks on selle kohta nii palju vastuolulist infot? Toome välja mõned head ja vead, mis võivad kaasneda antud protseduuriga ning loodame leida vastuse nii mõnelegi korduma kippuvale küsimusele.

Esimene ja kõige olulisem põhjus oleks soovimatute järglaste vältimine. Varjupaigad on täis õnnetuid kodu otsivaid loomi, miks neid siis siia ilma juurde luua? Jah, igasugune soovimatu tiinuse katkestamine on küll võimalik, kuid kui pikemas perspektiivis pole plaanis järglasi saada, siis pole tarvis ka  emasele koerale või kassile seda stressi tekitada.

 

Ebatiinuse sümpom
 

Loomal kaasneb jooksuajal tõsine stress.  Mõni lõpetab söömise ja joomise, loom võib muutuda agressiivseks, proovida põgeneda, kuid võivad tekkida ka ebatiinuse sümptomid. Ebatiinuse puhul hakkab loom arvama, et ta on tiine – hakkab pesa ehitama, piimanäärmed võivad täituda piimaga ning loomal võib tekkida meeleolu langus. Ebatiinust on võimalik küll ravimitega kontrolli alla  saada ja maha suruda, kuid tavaliselt on see korduv probleem ja kaasneb ka järgmisel jooksuajal. Korduva ebatiinuse korral on soovitatav ikkagi emase koera steriliseermine.

 

Pesakonda ei pea olema
 

Iganenud on arvamus, et kõigil emastel loomadel võiks olla vähemalt üks pesakond – ei pea olema! Tegemist on pigem linnalegendiga. Tegelikkuses ei ole mingit teaduslikku põhjendust, miks üks emane loom peaks tingimata järglasi saama.

Kehtib küll tõde, et kirurgiliseks sekkumiseks on soovitatav oodata esimese jooksuajani, et tagada loomale korrektne kasv. Nimelt mängivad hormoonid suurt rolli kasvamisel. Kui esimene jooksuaeg on kätte jõudnud, siis hormoonid on oma töö teinud ning mingit vastunäidustust enam steriliseerimiseks või kastreerimiseks ei ole.

 

Looma tervisele kasulik
 

Isaste loomade kastreerimine alandab tõenäosust eesnäärme suurenemiseks ning välistab munandivähi tekke. Emastel loomadel välistab steriliseerimine mädaemaka tekke, vähendab oluliselt piimanäärme kasvajate teket ning samuti hoiab ära iga jooksuajaga kaasneva määrimise.

On küll täheldatud ülekaalu tekkimise võimalust, kuid seda on võimalik igapäevaste toidukogustega kontrolli alla saada.
Mõningatel juhtudel on omanikud täheldanud looma karvkatte tuhmimaks muutumist, seda eriti punaka karvaga koertel, näiteks iiri setterid ja punased pikakarvalised taksid.

 

Pigem poolt kui vastu
 

Kokkuvõtteks võib öelda, et lõigatud loomadel on pikem eluiga, kuna neil on madalam tõenäosus erinevate kasvajate tekkeks. Hormoonide kõikumine alaneb ning ka loomad ise muutuvad rahulikumaks ja koduhoidvamaks. Parima lahenduse leiate just loomaarstiga konsulteerides.

Lõpuks jääb otsus siiski looma omaniku teha ning kui kahtled või tekib küsimusi, võta julgelt ühendust loomaarstiga ning koos leiate oma loomale parima lahenduse.  

 

VÄIKELOOMAKLIINIKUD

Tartus

Tähe 98

E-R 9-19, L 10-16

Tel 738 8111

 

Võrus

Pikk 21

E-R 9-17, L 10-13

Tel 782 0707

 

Räpinas

Võhandu 31

E-R 9-17

Tel 796 1117

 

Sarnased artiklid