Mida tsemendisegu valikul tähele panna? Näitajad, mida tuleks vaadata

kodus.ee
Betoonisegude eeltugevust mõõdetakse vähemalt kahe päeva möödumisel valutöödest. | Shutterstock

Mida tähendavad tsemendipakil märgised koostisainete, sertifikaatide jms kohta?
 

Kodusel teel valmistatud tsementmördi puhul on selle miinuseks rabedus, seetõttu kasutatakse tööstuslikult toodetud ehitussegudes kõikvõimalikke lisandeid, plastifikaatoreid, et anda materjalile selle eesmärgile vajalikud omadused.

Tootepakendil tuleks tähele panna peamiselt kolme asjaolu:
1) mis töödeks ja mis tingimustel on segu kasutamiseks sobilik (nt seintele, põrandatele, sobivus väli- ja / või sisetöödeks);
2) CE-märgistuse olemasolu (toode vastab selle jaoks nõutavale standardile);
3) tootmiskuupäev koos säilivusajaga (tsementsegudel üldjuhul kuni 12 kuud) – pakendile on märgitud alati ka põhilised toote koostisained, selle standardijärgsed parameetrid, kasutusjuhend ning kasutuskohad.

Tsementsegu tugevusklass on oluline kivistunud betoonis ja põrandasegudes, aga tihti ka üsna määrav krohvisegude valikul. Nii betoone kui krohvisegusid märgistatakse tugevusklassiga ja neile kehtivad omad tootestandardid. Kui tavabetooni survetugevusklass on peamiselt C25/30, siis remondibetoonid või eribetoonid on tavaliselt kõrgema survetugevusega.


Tugevus

Betoonisegude eeltugevust mõõdetakse vähemalt kahe päeva möödumisel valutöödest ning normtugevus saadakse alati 28 päeva möödumisel. Normtugevus on tugevus, millele betoon peab deklaratsioonijärgselt vastama.
Kiirkivinevatel mörtidel on eeltugevus alati tunduvalt kõrgem, kui normaalkivinemisajaga mörtidel, samas on nende kasutus- / töötlemisaeg tihtipeale lühem.

Krohvisegude puhul on Eestis üsna levinud tugevusklassid CS II ja CS III, olgu need siis tsement-lubikrohvid, lubitsementkrohvid või kipskrohvid. Vaid tsemendi sideaineta lubikrohvid on pehmemad. Kui tavatarbija jaoks on betoneerimistöödeks või põrandavaluks sobilikud just C20/25 ja C25/30 klassiga tsementmördid, siis krohvisegu valiku tegemiseks võiks eelnevalt teada, kas seinamaterjal on poorne ja pehme või tihe ja kõva, nagu betoon, ning selle põhjal valida vastavalt pehmem või kõvem krohvisegu.

Allikas: Rene Vinkler, Sakret OÜ

 

Sarnased artiklid