Maitsvad road apteegitillist

Pille Petersoo
02.04.2016
apteegitill
Apteegitill potti! | Juta Kübarsepp

Apteegitilli ehk fenkoli ebamugul meenutab välimuselt suurt sibulat, ent maitselt toob meelde hoopis aniisi.

 

Apteegitill (Foeniculum) on Vahemeremaades väga populaarne köögivili. Süüakse nii apteegitilli lehti, varsi kui ka mugulaid, apteegitilliseemned on populaarne vürts ning kulinaarias on oma koht isegi apteegitilli õietolmul (ingl k fennel pollen). Tasub veel meenutada, et apteegitilliseemnetest ürditeed soovitatakse imikutele ja väikelastele kõhuvaevuste leevendamiseks ning imetavatele emadele piimaerituse soodustamiseks. Käesolevas ajakirjanumbris keskendume aga köögivilja ebamugulale. Apteegitill on kahe- või mitmeaastane taim, ent meie jahedas kliimas kasvatatakse seda eelkõige üheaastase köögiviljataimena.  Seemneid saab vaid kahe- või mitmeaastaselt taimelt.

Apteegitill on väga maitsev toorelt, eriti paberõhukesteks viiludeks lõigatuna. Ent kui sa ei ole suur aniisi- ja lagritsasõber, siis soovitame apteegitilli kuumtöödelda. Nagu pea kõikide teiste aedviljadega, maitseb ka apteegitill väga hästi, kui see ahjus vähese parmesani, pecorino vm kõvema juustuga krõmpspehmeks küpsetada. Sobib ka praadimiseks, hautamiseks, aurutamiseks ja grillimiseks. Apteegitill – nii ebamugul kui ka seemned – on klassikaline kaaslane kalale. Või, sidrunimahl, juustud (eriti parmesanilaadsed juustud, aga ka pecorino lambapiimajuust, kitsepiima- ja sinihallitusjuustud) õilistavad fenkoli ehk apteegitilli maitset. Väga hästi sobib fenkoliga kokku apelsin – näiteks Itaalias nauditakse neid kahte koos salatites. Ürtidest proovi näiteks tüümiani, (siledalehist) peterselli ja loorberit.

Ahjupaprikad apteegitilli ja kitsejuustuga

Neljale kuni kuuele

gluteenivaba, munavaba

Paprikaid ei pea sugugi alati riisi ja hakklihaga täitma. Siin üks põnev lihata versioon.

Tarvis läheb:

2–3 punast paprikat

oliiviõli

1 suur punane sibul

1 apteegitillimugul

3 küüslauguküünt

soola ja musta pipart

u 150–200 g pehmet kitsejuustu (nt Kalamatsi)

Lõika paprikad pikuti pooleks, eemalda seemned. Laota paprikad õlitatud ahjuplaadile, lõikepind ülal. Maitsesta soola-pipraga ja küpseta 180kraadises ahjus umbes 30 minutit. Koori sibul ja küüslauk. Eemalda apteegitillilt vajaduse korral välimised lehed. Lõika sibul ja apteegitill õhukesteks sektoriteks, viiluta küüslauk. Sega kausis, lisa veidi oliiviõli ning maitsesta soola-pipraga. Sega läbi ja jaota saadud segu küpsetatud paprikapoolikute vahel. Küpseta 180kraadises ahjus veel umbes 45–60 minutit, kuni paprikad on täiesti küpsed ja apteegitill pehme. Lõika kitsejuust viiludeks ning laota täidetud paprikatele. Küpseta veel 5 umbes minutit, kuni juust on kergelt sulanud.

Juta Kübarsepp

Ahjulõhe apteegitilli ja kirsstomatitega

Kuni neljale

2 apteegitillimugulat

1 sidruni mahl ja riivitud koor

u 200 g kirsstomateid

1 sl oliiviõli

2–4 lõhe- või forellifileelõiku

hakitud peterselli

soola ja musta pipart

Eemalda apteegitillilt rohelised haprad võrsed ning pane kõrvale. Lõika apteegitillimugulad pooleks, seejärel kumbki poolik kolmeks sektoriks. Keeda soolaga maitsestatud vees 5 minutit, siis nõruta hoolega. Laota nõrutatud apteegitillisektorid madalasse ahjuvormi, lisa tomatid. Nirista peale oliiviõli, maitsesta soola-pipraga ja küpseta 180kraadises ahjus 15 minutit. Tõsta lõhefileed aedviljadele, maitsesta soola-pipra ja sidrunimahlaga ja küpseta veel 15 minutit, kuni kala on küps. Haki apteegitillivõrsed peeneks, sega hakitud peterselli ja riivitud sidrunikoorega. Puista valmis roale ja serveeri.

Sarnased artiklid