Lugeja küsib: mida teha, kui kodu on rajatud ärimaale?

Kodu & Aed
30.10.2017
Kinnisvara
Kinnisvara ost. Pilt on illustratiivne | Shutterstock

Lugeja küsib: „Soovin osta ilusat korterit majas, mis on rajatud ärimaa sihtotstarbega maale. Mida see minu jaoks tähendab? Kas mul uue omanikuna võib olla hiljem keerulisem müüa oma korterit või võtta selle tagatisel laenu? Kas on mingeid võimalusi, kuidas maa otstarvet muuta?”

Vastab notar Priidu Pärna, Eesti Omanike Keskliidu esimees:

Kui ärimaale on ehitatud kortermaja, siis selle maja ruumid on äriruumid ja mitte eluruumid. Kui äriruumi kasutatakse faktiliselt alaliseks elamiseks, siis ei vasta selline kasutus ruumi sihtotstarbele. Järelevalvet ruumide kasutuse osas peaks tegema kohaliku omavalitsuse ametnikud, kuid nende silm ei jõua kõikjale. Osa selliseid faktilisi eluruume on kasutusel lühiajalise rentimise eesmärgil külaliskorteritena (apartementidena) ning sel juhul kasutatakse sellist mitteeluruumi ka sihtots­tarbeliselt.

Sellisesse ruumi saab registreerida oma elukoha, kui tõendada seal elamist, kuid sellise korteriomandi puhul ei saa kasutada alalise elukoha põhist maamaksuvabastust (kehtib vaid eluruumide puhul) ja sellise ruumi müümisel ei saa kasutada tulumaksuvabastust, mis kehtib eluruumide puhul alalise elukoha müümisel. Lisaks peab arvestama, et kui elatakse sellises majas, kus ruumid pole sihtotstarbelt eluruumid, siis võib ühel päeval kõrvalruumis ka tegelik äritegevus toimuma hakata ja sellest võib tekkida ebamugavusi.

Maa sihtotstarvet muudab elamumaaks kohalik omavalitsus. Taotluse peavad selleks esitama omanikud ühiselt ning sihtotstarbe muutmine võib vajada planeeringu kehtestamist. Maatükil võib olla ka segasihtotstarve, kui majas on nii elu- kui äriruume. Kui korter on registris mitteeluruumina, siis võib olla seda tõesti raskem müüa ja pank ei pruugi alati anda selle ostmiseks eluasemelaenu. Perspektiivis ei pruugi sellise „vale” sihtotstarbega kinnisvara väärtus kasvada. Kokkuvõttes on igale kinnisvarale turul olemas ostja ja kõik sõltub hinnast ning tingimustest. Näiteks, kui ettevõte ostab sellise äriruumi kodu­kontoriks või lühiajaliseks üürileandmiseks apartemendina, siis saaks ta selle kanda enda kuludesse kas või osaliselt.

Küsi ajakirjalt Kodu & Aed! Aitame sul juristi abiga leida vastuse küsimustele, mis puudutavad sinu kodu ja aeda ning nende haldamist, kinnisvara ning elukorraldust, hooldust, ehitamist või vajalikke lube. Saada kodu või aeda puudutav küsimus toimetusele aadressil koduaed@ajakirjad.ee.

Sarnased artiklid