Lõika aedhortensiad uhkelt õitsema

Kaja Kurg
Selline näeb välja õigesti lõigatud aedhortensia – tugevate püstiste okste ja uhkete õisikutega sort ’Candlelight’ Võiste puukooli näidisaias. | Tiit Koha

Aedhortensia tuleb igal aastal hilissügisel või varakevadel tagasi lõigata – vaid siis on põõsas terve ja tugev ning õisikud nagu suured kohevad vahutorbikud. Kuidas õigesti lõigata?

Uhkelt õitsevaid aedhortensiaid (Hydrangea paniculata) on paljud aiasõbrad näinud Võiste puukooli iluaias Pärnumaal. Kui Kodu & Aed käis selles toredas aias külas (loe lugu tänavusest aprillinumbrist), jagas perenaine Raili Kers näpunäiteid ka aedhortensiate lõikamise kohta. Nüüd on paras aeg need avaldada.
Lõikamine on põhiline võte, mis teeb põõsa tugevaks ja paneb kaunilt õitsema. Mõne sordi õied võivad olla lausa 30–40 cm pikkused.
Aedhortensiat pole keeruline lõigata, aga on mõned olulised tarkused, mida tuleb teada. Kõigepealt seda, et aedhortensia avab õisiku samal aastal kasvanud võrse tipus. Mida jõulisem on võrse, seda suurem on ka õisik. Järelikult tuleb luua tingimused, et põõsas kasvataks uued tugevad võrsed.

 

Millal on õige aeg?
 

Aedhortensiaid lõigatakse hilissügisest varakevadeni ehk siis novembrist märtsi lõpuni, kui taim puhkab. Kui lõigata kasvuperioodil, siis tekib taimel tugev mahlajooks, mis teda nõrgestab.
Sügisel saabub õige aeg siis, kui külm on põõsast üle käinud ja lehed on langenud. Võra on raagus ja okstest on hea ülevaade.
Varakevadel tuleb töö ära teha enne pungade paisumist.

 

Millest alustada?
 

Kõigepealt lõika põõsast välja kõik oksad, mis on pliiatsist peenemad. Sellised n-ö risuvõrsed kasvatavad üksnes pisikesi õisikuid, aga samas kulutavad ikkagi põõsa jõudu. Seetõttu ei saa ka tugevamad oksad oma õisikuid kasvatada nii suureks, kui võiksid.

Raili Kers toob tabava võrdluse: „Peenikesed oksad on nagu „jänesed”, kes sõidavad ilma piletita: ilusat õit ei anna, aga tarbivad vett ja toitaineid, mis kuluksid ära korralikele võrsetele. „Jänesed”” teevad suured õisikud väiksemaks.”
Pärast peenikeste võrsete eemaldamist lõika ära sellised, mis kasvavad teistega risti, vales suunas või võrasse sissepoole. Samuti lõika ära kõik kuivanud ja murdunud oksad.
Nüüd on võra risust puhas ja saab ette võtta alles jäänud tugevad oksad.

 

Lõika julgelt!
 

Ei piisa, kui lõikad ära ainult oksa tipus oleva kuivanud õisiku. Oksa tuleb kärpida nii palju, et maapinnast või harunemiskohast ülespoole lugedes jääks sellele 1–3 pungapaari ehk sõlmekohta. Alumised pungad on tugevamad kui need, mis jäävad ülespoole.
Peenemale oksale on soovitatav jätta vähem sõlmekohti – 1 või 2, jämedamale 3, aga kindlasti mitte rohkem.

 

Kuidas lõigata kääbuskasvulisi sorte...
 

Väikestel põõsastel on okstel olevad sõlmevahed väga väikesed. Sellest hoolimata lõigatakse neid samamoodi kui eelpool kirjeldatud, jättes tüügastele alles kõige rohkem kolm pungapaari. Kevadel kasvavad võrsed väga jõudsalt tagasi.

 

… ja tüvivorme?
 

Töö algab samade reeglite järgi: lõika kõik pliiatsist peenemad, ristuvad, kuivanud ja murdunud oksad pookekoha juurest välja.
Seejärel võta ette alles jäänud tugevad võrsed. Siin on üks väike erinevus võrreldes põõsana kasvava aedhortensiaga – tüvivormi võrsele jäetakse alati vaid üks pungapaar. Kuigi aastakasvud võivad olla julgelt üle poole meetri pikkused ja on hirmus kahju need ära lõigata, tuleb järgmise aasta õieilu nimel seda teha.

 

Aastaid lõikamata põõsas
 

Kui kääritöö on jäänud pikalt tegemata, muutub põõsas tihedaks ja on metsistunud välimusega. Tihedas oksastikus on vähe valgust, võrsed jäävad peenikeseks ja nõrgaks ning lamanduvad suurema vihma ja tuulega. Õisikud jäävad niruks ja neid on vähem.
Igal aastal ja seejuures ka õigesti lõigatud aedhortensia oksad on aga nii tugevad, et püsivad oma uhke õielaadungiga ise püsti ka raskemates ilmaoludes. Ainuüksi juba seetõttu, et jääks ära tüütav toestamine, tasub põõsaid lõigata.
Hooletusse jäänud põõsast hakka lõikama samamoodi, nagu eelpool kirjeldatud.
Kui kõik peenikesed ja muudmoodi sobimatud oksad on eemaldatud, pead harvendama ka tugevamaid oksi, et võra muutuks hõredamaks. Kui ka see on tehtud, lõika aastakasvud 1–3 pungapaari peale lühemaks.

Sarnased artiklid