Lõika aedhortensiad uhkelt õitsema

Kaja Kurg
09.10.2021
Selline näeb välja õigesti lõigatud aedhortensia – tugevate püstiste okste ja uhkete õisikutega sort ’Candlelight’ Võiste puukooli näidisaias. | Tiit Koha

Aedhortensia tuleb igal aastal hilissügisel või varakevadel tagasi lõigata – vaid siis on põõsas terve ja tugev ning õisikud nagu suured kohevad vahutorbikud. Kuidas õigesti lõigata?

Uhkelt õitsevaid aedhortensiaid (Hydrangea paniculata) on paljud aiasõbrad näinud Võiste puukooli iluaias Pärnumaal. Kui Kodu & Aed käis selles toredas aias külas (loe lugu tänavusest aprillinumbrist), jagas perenaine Raili Kers näpunäiteid ka aedhortensiate lõikamise kohta. Nüüd on paras aeg need avaldada.
Lõikamine on põhiline võte, mis teeb põõsa tugevaks ja paneb kaunilt õitsema. Mõne sordi õied võivad olla lausa 30–40 cm pikkused.
Aedhortensiat pole keeruline lõigata, aga on mõned olulised tarkused, mida tuleb teada. Kõigepealt seda, et aedhortensia avab õisiku samal aastal kasvanud võrse tipus. Mida jõulisem on võrse, seda suurem on ka õisik. Järelikult tuleb luua tingimused, et põõsas kasvataks uued tugevad võrsed.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid