Lemmikloomade massaaž ja füsioteraapia. Kuidas olla abiks taastumisel?

Merit Sell
02.09.2020
Shutterstock

Lemmikloomade eluiga on küll läbi aegade kõrgeim, kuid vahel vajavad ka nemad massaaži ja füsioteraapiat.

Raske on näha lemmikloomi piinades, kui neil on valus. Hoiavad jalga, kaela või midagi muud samas asendis või käivad küürus. Valuvaigisti küll aitab valu vastu, kui ei tegele põhjusega. Nii massaaž kui ka taastusharjutused aitavad looma rohkem ja tugevdavad teda.

Massaaž võib olla eraldi protseduur või osa füsioteraapiast. Nagu inimestelgi, tekib koertel ja kassidel vajadus taastusravi järele närvi- või liigesehaiguste ja valu tõttu, operatsioonist taastumiseks, ülekaalust tingitud vaevuste leevendamiseks, aga sport- ja töökoertel ka suure füüsilise koormuse tagajärjel.

Massaaži teeb koerale vastava ettevalmistuse saanud inimene. Sageli kasutatakse massaaži enne või pärast võistlust (nt agility), vahel on võistlusjärgselt vaja koera sellega rahustada. Massaaž parandab looma vereringet ja ainevahetust, vähendab stressi ning leevendab lihaste jäikust ja valu. Sobib ka väga eakatele loomadele.
 

Kodune abi
 

Massaaži saab teha ka kodus. Seda alustatakse soojendusega, enamasti tehakse looma nahal ringjaid liigutusi labakäega ja edasi kasutatakse pöialt ja sõrmeotsi. Tehakse ka venitus-, sirutus ja painutusharjutusi. Selleks saab spetsialistilt nippe, kes oskab vastavalt koera või kassi tervislikule seisundile soovitusi jagada. Olenevalt vajadusest võib alustada peast ja mokkadest või käppadest.

Loomad on erinevad ja taluvad mudimist väga erinevalt, mõnele see meeldib ja teisele mitte. Suur osa koeri naudib massaaži, mida omanik neile teeb, kuid võõraid nad veidi pelgavad. Järjepideva massaažisessiooni puhul aga harjuvad ka sellega üsna pea. Kassidega on keerulisem – kontakt on neile tavaliselt häirivam, eriti võõra poolt –, aga on neid, kes seda taluvad. Teatud haiguslike seisundite puhul vajavad kassidki massaaži ja/või füsioteraapiat.

Massaaži ei tohi teha põletikuliste haiguste, nagu maksa- ja südamehaigused, nakkushaiguste, tiinuse jms korral. Küll aga toetab see lemmiklooma liigese-, lihase- ja närvihaigustest taastumisel või vaevuste leevendamisel.
 

Abiks taastumisel
 

Füsioteraapia aitab loomal taastuda. Siia kuuluvad soojendus, massaaž, venitus- ja painutusharjutused ning tehnilised abivahendid. Füsioterapeut määrab, millised harjutused on antud haiguse ja koera iseloomu juures kõige efektiivsemad. Mõnes kliinikus on olemas laserravi, ultraheliravi, vesijooksumatid, jooksulindid. Need aitavad paranemisele kaasa, kuid väga palju tööd tuleb teha igapäevaselt kodus.

Halvatusest või operatsioonist taastumine nõuab nii koeralt kui ka  tema omanikult aega ja vaeva. Loom ju ise ei teeks midagi, temale võib normaalsuseks saada kolmel jalal kõndimine või tagajalgu järel vedades edasi liikumine. Kogu motivatsioon tuleb loomaomanikult, kes suunab koera harjutusi tegema.

Abivahenditest saab kodus kasutada käterätirulle, palle jms. Looma saab panna vanni (väiksematele koertele sobib ka beebivann) ja ärgitada seal teda harjutusi tegema. Vesi toetab ühelt poolt keha, aga ka suunab looma hoidma keha õiges asendis. Vesi võiks ulatuda looma puusani. Edasi võib teda suunata veidi tasakaalust välja ja kui ta korrigeerib oma asendit tagasi, siis tekib lihastele kerge koormus. Alustada tasuks lühiajalistest harjutustest ja edasi koormust tõsta.

Kui meie pere koeral oli tagajalgade halvatus, siis hoidsime pärast operatsiooni teda salliga kõhu alt – nii on kergem keharaskust kanda ning jalga kõhu alla asetada. Mitu korda päevas tegime harjutusi vees, sest loom ise oli väga laisk.

Massaaži ja füsioteraapia tulemusi näeb mõnel juhul kiiresti, vahel on rohkem aega vaja – kuid need ettevõtmised on vaeva väärt!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid