Hollandi hernesupp
Meie armastatud hernesupist erineb Hollandi variant veidi rikkalikuma köögiviljasisalduse poolest. Hollandis serveeritakse hernesuppi (erwtensoep) rookworst’iks nimetatava suitsuvorstiga. Meile tuttav Krakovi vorst sobib seda hästi asendama.
Umbes kümnele
300 g kuivatatud rohelisi herneid + vett leotamiseks
1,5 liitrit külma vett
u 300 g suitsuribi (nt ribisnäkk)
2 sellerivart
2–3 porgandit
2–3 kartulit
1 sibul
1 väiksem porru
u 200 g tükk juursellerit
u 250–300 g pehmet suitsuvorsti (nt Krakovi poolsuitsuvorsti)
soola ja musta pipart
sellerilehti
Pane eelmisel õhtul herned külma veega likku ja leota võimaluse korral 6–8 tundi või veidi kauem.
Supi valmistamiseks loputa leotatud herned ja pane potti koos värske veega. Lisa suitsuribi ja kuumuta keemiseni. Siis alanda kuumust ja keeda tasasel tulel u 45 minutit, kuni herned on poolpehmed (kui sulle meeldivad supi sees täitsa pehmed herned, siis võid veidi kauem keeta). Riisu pinnale tekkiv vaht!
Herneste keemise ajal koori vajadusel köögiviljad ning lõika kõik väikesteks kuubikuteks. Lisa supile, maitsesta soola-pipraga. Kuumuta uuesti keemiseni, siis alanda kuumust ja keeda tasasel tulel u 30 minutit, kuni köögiviljad on pehmed. Kui supp liiga paksuks muutub, võid lisada veel vett.
Eemalda supi seest suitsuribi. Soovi korral püreesta kogu supp või osa supist saumikseriga või köögikombainis (pildil on püreestamata supp). Puhasta liha luudelt ja pane uuesti potti. Lõika poolsuitsuvorst viiludeks, pane mõned vorstiviilud kaunistamiseks kõrvale ja ülejäänud lisa supile.
Timmi supi maitse parajaks, kuumuta läbi ja serveeri. Serveerimisel puista peale hakitud sellerilehti ning mõned õlis praetud vorstiviilud.
Indiapärane hernehautis
Serveeri keedetud basmati- või jasmiiniriisiga ning näiteks India lameleiva naaniga. Vali mõni punane India karripasta – pildil olev roog valmis üsna mahedamaitselise tikka-karripastaga.
Neljale-viiele
1 sl oliiviõli
1 hakitud sibul
3–4 sl India karripastat
5 dl köögiviljapuljongit või vett
200 g kuivatatud poolitatud herneid
400 g konservitud purustatud tomateid
400 g kookospiima (lahja e light sobib hästi)
100 g värsket spinatit
soola ja musta pipart
värsket koriandrit
Leota herneid vähemalt 4–6 tundi külmas vees. Kurna. Kuumuta oliiviõli laias potis või kõrge servaga pannil. Lisa hakitud sibul ja prae tasasel tulel umbes 5 minutit, kuni sibul hakkab pehmenema.
Lisa karripasta ja prae segades umbes 1–2 minutit, kuni karripasta muutub aromaatseks.
Lisa leotatud herned ja umbes 4 dl vett. Keeda keskmisel kuumusel umbes 10 minutit, et herned veidi pehmeneks.
Nüüd lisa potti tomatid ja kookospiim ning maitsesta soola-pipraga. Kuumuta keemiseni, siis lase roal tasakesi podiseda umbes 20 minutit, kuni kaste on paksenenud ja herned pehmed. Sega aeg-ajalt!
Sega hulka spinatilehed, jaota hautis kaussidesse. Serveeri koos riisi ja naaniga, kaunistuseks lisa mõned koriandrilehed.
Malta karri-hernepirukad
Väikesed hernetäidisega pirukad on armastatud tänavatoit Maltal, kus neid tuntakse pastizzi nime all. Originaalis tehakse neid veidi filotainast meenutava õhulise-kihilise tainaga, mida sobib hästi asendama poest ostetud lehttainas.
24 tk
1 kg lehttainast või pärmi-lehttainast
u 200 g kuivatatud rohelisi herneid
leotamiseks vett
1 sl oliiviõli
1 hakitud sibul
2 purustatud küüslauguküünt
1 sl mahedat India karripulbrit
määrimiseks muna
Pane herned potti. Kalla peale külm vesi ning kui vähegi võimalik, siis leota herneid mõned tunnid. Siis vaheta vesi ja kuumuta keemiseni. Alanda kuumust ning keeda umbes 45 minutit või kuni herned on pehmed. Nõruta.
Kuumuta õli suurel praepannil tugeval kuumusel. Lisa sibul ja prae 5 minutit, kuni sibul veidi pehmeneb. Lisa küüslauk ning prae veel 1–2 minutit. Lisa karripulber ja kuumuta segades pool minutit.
Lisa keedetud herned ja 4 sl külma vett. Kuumuta segades umbes 5 minutit või kuni vedelik on aurustunud. Lase täielikult jahtuda.
Kuumuta ahi 200 °C.
Lõika lehttainast 24 ketast läbimõõduga 8 cm. Pintselda tainaservad lahti klopitud munaga. Tõsta iga tainaketta keskele napp supilusikatäis hernetäidist, siis murra poolkuukujuliseks pirukaks. Näpista servad tugevasti kokku, otsad keera teravatipuliseks.
(Siinkohal võib pirukad kuni kuuks ajaks sügavkülma panna).
Aseta (kahele) küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning pintselda ülejäänud munaga.Küpseta 200-kraadises ahjus 20–25 minutit, kuni pirukad on kuldsed ja puhvis. Lase enne serveerimist mõned minutid jahtuda.
Nipp: Kui soovid veganlikke pirukaid, siis vali sobiv lehttainas ja pintselda pirukad pealt muna asemel oliiviõliga.
Hernekrõbuskid
Väga põnev viis kuivatatud herneste valmistamiseks! Sobivad niisama krõbistamiseks, aga ka salatitele poetamiseks või suppide kaunistamiseks. Lisaks soolale võid herneid maitsestada veel küüslaugu-, paprika- ja tšillipulbri või muu meelepärasega.
kuivatatud poolitatud herneid
vett leotamiseks
oliiviõli
soola
Pese herned sõelal, siis pane kaussi, kata külma veega ning pane 6–8 tunniks ligunema. Kurna hoolega, seejärel laota suurele taldrikule või alusele ja lase taheneda.
Valmistamiseks on kaks moodust.
Pannil valmistamiseks kuumuta pannil paar lusikatäit õli. Lisa hoolikalt kuivatatud herned, maitsesta soolaga ning prae keskmisel kuumusel aeg-ajalt segades u 12–15 minutit, kuni herned on kuldsed ja krõbedad.
Ahjus valmistamiseks laota herned ahjuplaadile, maitsesta soolaga ja küpseta 200-kraadises ahjus 25–30 minutit. Sega herneid iga 7–8 minuti tagant, et need ühtlasemalt küpseks.
Hernekrõbuskid säilivad kuni nädala kinnises karbis.
Kuivatatud herned tuleks enne kasutamist tolmust puhtaks pesta. Võimaluse korral pane herned üle öö või vähemalt mõneks tunniks külma vette ligunema. Lisaks sellele, et herneste leotamine lühendab keetmisaega, aitab leotamine vähendada ka hilisemat puhitust, mida põhjustavad kaunviljades leiduvad oligosahhariidid. Leotamise ajal võiks paar korda vett vahetada.