Kuidas tomatit seemnest kasvatada?

Tiina Tammet
Seemnest kasvatattud tomatitaimed | Viherpiha

Kui tahad kasvuhoonesse või terrassile seda õiget tomatisorti, siis on kindlam taimed ise seemnest kasvatada. Märtsi keskel on parim aeg tomatiseemned mulda pista.

Vajad:

külvimulda

seemneid

alustassi ja tükikest toidukilet

istutuskarpi või -potti

tomatitele mõeldud kasvumulda

  1. Et seemnete idanevust kiirendada ja kontrollida, pane tomatiseemned märjale salvrätikule ja kata pealt toidukilega. Hoia külvi temperatuuril 18–20 kraadi, see vahemik sobib tomatiseemnete idanemiseks kõige paremini. Mõne päeva pärast on näha, kudas seemned idanevad.
  2. Seemned mulda! Võta karp või pott, kuhu mahub mõnesentimeetrise vahega seemneid külvama, ning täida anum niiske külvimullaga. Jälgi, et põhjas oleks augud, kust liigne vesi saaks ära voolata. Aita seemned puutiku abil u 1 cm sügavusele pinnasesse. Lisa anumale silt sordi nimega, sest nii seemned kui ka tõusmed on tomatisortidel üsna sarnased. Niisuta külvi pritspudelist, sest veejuga võib seemned mullast välja uhtuda.
  3. Pikeeri õigel ajal! Juba idanevad seemned tärkavad kiiresti. Tõsta taimelapsed valgele aknalauale või taimelambi alla. Piisav valgus on tugevate taimede kasvamiseks väga oluline. Esimeste pärislehtede ilmudes pikeeri koos kasvanud taimed ettevaatlikult eraldi pottidesse, nüüd juba tomatitele sobivasse kasvumulda.
  4. Kasta taimi regulaarselt, paari nädala pärast väeta neid lahja väetiselahusega. Aknalaual pööra kasvandikke aeg-ajalt, et nad valguse suunas ühele poole kaldu ei kasvaks. Kui taimed sirguvad, tuleb nad võib-olla veel kord suuremasse potti ümber istutada. Seda tee siis, kui juured poti põhja alt juba jõuliselt välja kipuvad.
  5. Kasvuhoonesse võid umbes 30 cm tomatitaimed istutada maikuus, kui ilmad on juba küllalt soojad. Karasta toasoojuses kasvanud hellikuid eelnevalt jaheda õhuga ning kata ka kasvuhoones ööseks mitmekordse kattelooriga.

Head tomatisordid

Tomatite maitse sõltub kasvukohast ja tingimustest ning muidugi pererahva maitse-eelistustest. Lapsed eelistavad magusaid ja väikseid kirsstomateid, mida saab ise noppida.

Potitomatiks rõdule või terrassile: ‘Balcony Red’ F1, ‘Vilma’, ‘Little Sun’, ‘Red Robin’, ‘Aztek’, ‘Sweet’n Neat’ F1, ‘Minibel’

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid