Kuidas talvitada tüviroosi?

Kaja Kurg
Kodu & Aed aiatoimetaja
19.10.2019
Roosid
Roosid aias. Pilt on illustratiivne | Shutterstock

Imekaunis ja kallihinnaline roosipuu ei ela väljas talve üle, kui katad ta püstises asendis. Roosike tuleb maha painutada.

Potis kasvava tüviroosiga on lihtne: ta tuleb viia talveks ruumi, kus temperatuur on –3° kuni +3°. Hoiuruum võib olla pime.

Peenrasse istutatud tüviroosi ei maksa aga püsti jätta. Kui saabub krõbedam külm, siis ei aita ka kõige hoolikam mähkimine pakasekangasse. Aednike kogemused näitavad, et tüvele poogitud kultuurosa külmub –20° juures juba mõne päevaga.

Seega tuleb näha veidi vaeva ja roosipuu maha painutada. Seda tehakse nädala jooksul kahes jaos.

* Kõigepealt painuta tüve ettevaatlikult u 45° ja fikseeri puidust konksu või nööriga.

* Mõne päeva pärast võib kaardunud tüves olevat pinget uuesti ettevaatlikult suurendada. Nüüd painuta tüvi aeglaselt järk-järgult kaarjalt maani. (Kevadine vabastamine ja vertikaali sidumine toimub samal põhimõttel, s.t järk-järgult.)

* Aseta kärbitud kultuurosa alla maapinnale kuuseoksake, mõne pisikese oksa võid torgata ka võra sisse.

* Külmade saabudes kata taim kuiva freesturba, kuivade tammelehtede vm kuiva koheva materjaliga.

* Kaetud roosile pane talviste sademete ja niiskuse kaitseks peale midagi vettpidavat. Kate ei tohi olla umbne, servade alt peab õhk saama liikuda.

Maapinnal kuivas turbakuhilas talvitub roosipuu edukalt ja õitseb isegi paremini kui keldris talve veetes. Eriti kindlalt on roosipuu kaitstud siis, kui kattele sajab lumi ja püsib seal pikalt koheva kihina.

Sarnased artiklid