Kuidas süüa artišokke? Röstitud artišokid ehk carciofi arrostiti

Pille Petersoo
Tervelt küpsetades jäävad artišokid kergelt suitsuse maitsega, teravust lisavad tšillihelbed ja küüslauk. | Juta Kübarsepp

Artišokid sobivad eriti hästi küüslaugu, sidruni, riivsaia, või ja oliiviõli, sibula ja tomati ning kuiva valge veiniga. Ürtidest sobivad suurepäraselt münt, petersell ja tüümian, aga ka loorber. 

Alustuseks piisab teadmisest, et väikseid noori artišokke võib süüa toorelt. Suuremaid keedetakse, hautatakse, grillitakse, küpsetatakse, frititakse, praetakse, aurutatakse, küpsetatakse. 

Artišokkide söömine on gurmaanide kunst, millest võib rääkida pikemalt. Meie turu- ja poelettidelt võib leida nii värskeid artišokke (täpsemalt artišokiõisikuid) kui ka artišokisüdamikke õlis. Külmutatud puhastatud artišokke meie poodides veel märgata pole. Õlis konserveeritud artišokisüdamikke (ehk puhkemata korvõisiku lihakat põhja) võib süüa niisama, ent kasutada ka dippides, suppides, pirukates, salatites. Itaalias on see populaarne lisand antipasti-vaagnatel.

Värskete artišokkide puhul tuleb meeles pidada, et süüa sobivad avanemata õisikute õielehtede mahlakad alumised otsad, mis saadakse kätte hammastega tirides, ning nn artišokisüdamikud. Kindlasti ei kõlba süüa südamiku kohal lehtede vahel peidus olev „karvane” osa, mille võib eemaldada artišokkide puhastamise või siis alles söömise ajal.

Süüa kõlbab tegelikult ka vars, mis tuleks lihtsalt koorida ja koos artišokiga pehmeks keeta. Ahjus küpsetamiseks lõigatakse vars siiski ära, sest muidu ei seisa artišokk püsti.

Artišokke puhastades tuleks lõikepinnad poolitatud sidruniga üle hõõruda, et vältida nende tumenemist. Sama otstarvet täidab ka sidrunimahlaga maitsestatud vesi, kuhu võib puhastatud õisikud ootele panna. 
Artišokke ei tohi valmistata alumiiniumnõudes, sest see muudab viljade värvi inetuks! 


Röstitud artišokid ehk carciofi arrostiti

Röstitud artišokke võib valmistada nii süte kohal grillil kui ka ahjus. Siin on juhised kuumas ahjus küpsetamiseks. 

Tervelt küpsetades jäävad artišokid kergelt suitsuse maitsega, teravust lisavad tšillihelbed ja küüslauk.

 

Kuuele

6 artišokki
1 dl oliiviõli
0,5 dl kuiva valget veini
1 tl kuivatatud punet
1 tl tšillihelbeid
2–3 suurt küüslauguküünt
soola ja musta pipart

Pese artišokid, nõruta kuivaks.  Lõika terava noaga igal artišokil u 2–3 cm õisiku ülemisest otsast maha, samuti lõika maha varreosa, nii et artišokk kenasti püsti püsiks. Aseta artišokid ahjuvormi üksteise kõrvale. Tõmba õisikulehed veidi laiali. 
Sega oliiviõli, vein, pune, tšillihelbed ning hakitud küüslauk omavahel, maitsesta soola-pipraga. Nirista maitsestatud õli artišokkidele, proovi seda ka õisikulehtede vahele niristada. 

Kata vorm fooliumiga ning küpseta 250-kraadises ahjus umbes 45 minutit. Siis eemalda foolium ning küpseta veel 20–30 minutit, kuni artišokk on läbi küpsenud ja pealt kuldpruun. Serveeri soojalt koos pannile kogunenud vedelikuga. 

Sarnased artiklid