Kuidas istutada sibullilli?

Tiina Tammet
Sibullillede istutamine | A-lehdet pildipank

Sibullillede valik on kirev, ent sibulate mahapanek käib üsna ühtemoodi.

Septembrikuus on muld juba jahe ning sügiseselt niiske. Suvel toitaineid talletanud kevadiste sibullillede sibulad hakkavad nüüd taas uusi juuri ajama ja talvitumiseks valmistuma.

Enamik lillesibulaid vajab edukaks õitsemiseks päikeselist kasvukohta ning head aiamulda, mis laseb vett parajalt läbi. Liiga kergesti kuivavat liivast või vett kinnihoidvat savimaad saab parandada komposti või neutraalse turba lisamisega. Anna istutades sibulatele kaasa mõnd pikatoimelist sibullillede väetist. Värsket sõnnikut nad ei kannata, ent kompostmuld on hea turgutaja.

Varasemad sibullilled istuta sinna, kus päike maja lähedal esimesena lume sulatab, siis rõõmustavad nad kohe varakult silma. Varakevadisi sibullilli võid istutada ka puude-põõsaste alla. Tulbid-laugud on aga parem istutada hiljem tärkavate püsilillede vahele, et need sibullillede suvel kuhtuva lehestiku varjaksid.

  1. Leia sobiv päikesepaisteline ja toitaineterikka mullaga koht.
  2. Kaeva muld piisavalt sügavalt kobedaks. Lisa istutusväetist. Liigniiske maa puhul võid sibulate alla panna õhukese kihi puhast liiva, see hoiab nad tervemad.
  3. Pane sibulad õigele sügavusele. Ikka nii, et kand allapoole ja kasvuteravik üles.
  4. Üldiselt pannakse sibulad nende kolmekordse läbimõõdu sügavusele ja kahe sibulalaiuse kaugusele. Väikesed krookusesibulad asetatakse 5–10 cm, tulbid 10–15, nartsissid 15–20, püvililled 20–25 cm sügavusele.
  5. Istutuskorvi kasutamine aitab hiljem sibulaid üles leida. Vähesel määral kaitseb see ka mügri apla isu eest.
  6. Kata sibulad mullaga ja kasta pärast istutamist. Jälgi, et vesi mulda laiali ei uhuks. Kuiva sügise korral kasta aeg-ajalt.
  7. Talveks võid õrnemad sibulad katta lisaks multšikihiga.
  8. Tähista istutuskoht plaanil või peenral. Siis tead kevadel, mis sort kuskil tärkamas on.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid