Kõik on tasakaalus

Tiina Lang
01.03.2023
See kodu sai ajakirja Kodu & Aed konkursil "Kodu kauniks 2022” "Parima valguslahenduse preemia" - 1000 eurot 4Room Interiorilt. | Juta Kübarsepp

„Kodu tuleb hoida piisavalt avarana ─ mitte täis toppida, sest enda jaoks peaks ruumi olema. Tahan seda ise ja soovitan teistelegi, kuigi see on väga raske ja seda õpitakse ilmselt kogu elu,” tõdeb kunstnik Aili Ermel.

Kogutud ja kogunenud asjadest, millele on ladestunud mälestuste kihid, pole tihtilugu lihtne vabaneda. Nendega kaasnevad möödunud hetked, olukorrad, lõhnad, kaaslased vms, mida on tore meenutada või mõtetes kaasas kanda – kuidas kellelgi. Pealegi võivad need olla muutunud aja jooksul ka väga armsaks või omaseks.

„Mul ei ole raske asjadest loobuda,” tunnistab Aili, vihjates, et vastukaaluks on tema ema neid eluaeg kogunud. „Mõned nõud on siin mu lapsepõlvekodust. Ema ei viska põhimõtteliselt ühtegi asja ära. Tal on küll suur korter, aga enda jaoks ruumi vähe. Kõik hoiab alles.” Seetõttu on Ailil tekkinud hoiak, et ei tohi end asjadega üle kuhjata, sest see hakkab psüühiliselt rõhuma. „Kõik ei ole ju mälestusasjad.” Kui on võimalik liigset kraami kuskil hoiustada, siis võiks sedagi teha.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid