Arvesta hooviala iseloomuga
Igasuguseks inspiratsiooniks tasub tutvuda nii sisustusajakirjade kui ka internetist leiduva materjaliga, kuid lõplik plaan tuleb panna paika lähtuvalt sellest hoovialast, mis sul on olemas. Vahel võib piirangud seada just maapinna iseloom: kõik aiad ei ole lauged ja mõned võivad asetseda nõlval, samuti mängib ka rolli mullastik, et sinna valida sobivad taimed.
See, milliseid võimalusi annab sulle hooviala, tuleb panna toimima nende ideedega, mis sul endal on. Seega teine asi, millele paralleelselt mõelda, on ka see, mida sa soovid, et sinu aias olemas oleks. Selleks, et seda mõttetööd lihtsustada, võid mõelda nendele küsimustele:
* Kas soovid aias kasvatada ka erinevaid saaduseid ja kas selleks on vajalik kasvuhoone? Kui see on oluline, siis kui suurt kasvuhoonet oleks vaja?
* Millist tüüpi ilutaimi soovid istutada ja milliseid kasvutingimusi need vajavad?
* Kas hoovis peaks olema ka aia- või saunamaja?
* Kas on vaja luua ka lastele mõeldud nurk, kus on ehk batuut, mängumaja, liumägi ja muud atraktsioonid?
Sellest, mida sa soovid enda aeda planeerida ja milliseid ettevalmistavaid töid on selleks vaja teha, kujuneb ka aiakujundamiseks vajaminev eelarve. Eelarvesse tuleb arvestada nii kõikide taimede ja esemete maksumus kui ka tööjõu kulu juhul, kui sa planeerid kedagi töödeks palgata.
Kuidas valida kasvuhoonet?
Selle jaoks, et saaksid kasvatada oma aia tomateid või paprikaid, on olemas kasvuhooned, mis pakuvad nende aiasaaduste kasvatamiseks vajalikku keskkonda. Kuidas aga valida sobiv kasvuhoone enda aeda?
Selle alustamiseks on oluline määratleda kasvuhoone suurus, mis sõltub sellest, mis tüüpi ja kui palju taimi soovid hakata kasvatama. Samuti soovitame suuruse valikul arvestada sellega, et vajadus võib muutuda ja mingi hetk on soov rohkem taimi kasvatada. Seetõttu on soovitatav valida natukene suurem kasvuhoone kui algselt võib vaja minna. Keskmine kasvuhoone, mis katab paariliikmelise pere vajadused, on umbes 10 ruutmeetri suurune. Mida rohkem soovid kasvatada, seda suuremat kasvuhoonet on vaja. Väiksema pere vajaduste katmiseks sobivad ka n-ö rõdukasvuhooned või teisisõnu ka minikasvuhooned, mille kasutamiseks ei ole isegi vaja oma aiamaad, vaid neid saab kasutada ka terrassil või rõdul.
Laias laastus on olemas järgmist tüüpi kasvuhooned:
* Klaasist kasvuhooned näevad väga head välja ja need täidavad lisaks heale kasvukeskkonnale ka olulist funktsiooni aia kaunistamisel.
* Kõige levinumad on aga polükarbonaadist kasvuhooned, mis on hästi vastupidavad ja ei purune kergesti nagu näiteks klaasist kasvuhooned. Samuti hajutab materjal valgust hästi ja jaotab ühtlaselt soojuse.
* Kilest kasvuhooned pole pikaajaliselt heaks valikuks, sest need on kõigist kolmest kõige hapramad, küll aga sobivad need ajutiseks lahenduseks.
Sõltuvalt kasvuhoonest kulub erinev aeg ka selle paigaldamisele. Paljud lahendused on aga juba nii lihtsad, et nendega saab igaüks hakkama. Selleks, et veenduda paigaldamise mugavuses, soovitame enne toote ostmist tutvuda ka sellega, kuidas seda teha.
Kui kasvuhoone on juba olemas, ei jää muud midagi, kui oodata kevade saabumist, et alustada vajalike ettevalmistustega. Selleks, et kevadised toimetused sujuksid lihtsalt ja et oleksid nendeks juba varem valmis, soovitame tutvuda ka meie artikliga, mis annab põhjaliku ülevaate sellest, milliseid tegevusi tuleb teha kasvuhoone ettevalmistamiseks.
Kuidas planeerida kõikide aiaosade paigutust?
Kui sinu aeda on planeeritud nii peenrad, puud, kasvuhoone aiasaaduste jaoks kui ka ala, kus niisama aega veeta ja grillida, siis tuleb kõik soovitud alad märkida plaanile, et leida kõigi jaoks sobiv asukoht. Soovitame alustada taimedest, sest just nende jaoks on vaja spetsiifilisi tingimusi. Mõned taimed vajavad väga hea valgusega kohta, teised, aga kasvavad hästi ka varjus. Seetõttu on oluline määratleda ära taimed, mida soovid kasvatada ja vastavalt hooviala mullastikule ja loomulikule valgusele, valida parimad kohad.
Kõik muu saad paigutada vastavalt planeeritud taimestikule. Nutikateks lahendusteks ammuta erinevatest allikatest, nagu näiteks Pinterest’ist, Google’ist ja mujalt inspiratsiooni. Head kujundamist!