Koidiku pehme palett

Tiina Lang
08.01.2020
Kiire ja tehnoloogiaga seotud elu tõttu tunnevad inimesed üha rohkem loodusläheduse vajadust, ka koduseinte vahel. | Tootja

Uue 2020. aasta trendivärvid peegeldavad meie muutunud vajadusi ja elustiili, võimaldades meeleoludest lähtudes kujundada kodus erineva stiili ja õhkkonna.

Akzo Nobeli ülemaailmse esteetikakeskuse loovdirektor Heleen Van Gent tõdeb, et aina enam esitavad inimesed endale küsimusi, mida nad oma ellu tegelikult tahaksid. Vastukaaluks digimaailmale igatsetakse rohkem vahetut suhtlust, ehedust, soojust ja imelisi hetki nii pereliikmete kui ka teiste oluliste inimestega. Soovitakse looduslähedust ja suuremat seotust ümbritseva keskkonnaga.

Neutraalsed ja mahedad värvid on muutunud tähtsamaks, ent värvitoonide valik väiksemaks, et oleks lihtsam sobilikku ja meelepärast valida. Pehmed ja mahedad toonid rõhutavad inimliku puudutuse ja omaduste tähtsust ning see väljendub ka koduses keskkonnas. Seda arvestades on värvieksperdid loonud aasta põhivärvi – Sadolini Tranquil Dawni (tõlkes „rahulik koidik”), mis meenutab hommikust taevast. Õrnad rohelise, sinise ja halli varjundid muutuvad ning sulanduvad üksteisesse, olles erinevad nii igal koidikul kui ka nelja aastaaja vältel.

Välja on pakutud neli mängulist ja loomingulist trendivärvide paletti, mis sobivad koju ja kontorisse. Igaüks saab valida oma olemuse ja taotlustega enim haakuva tonaalsuse, sõltuvalt vajadustest, elustiilist ja elukaarest.
 

Hooliv kodu
 

See trend rõhutab elu püsiväärtusi. Tehnoloogia ja sotsiaalmeedia võidukäigu tõttu on inimesed aina enam eemaldunud ehedatest ja lähedastest suhetest, heaolust ja kogukonnast. Samas tahavad nad rohkem hoolida, luua tähenduslikke suhteid, olla rohkem kontaktis looduse ja ümbritseva keskkonnaga, panustada ühiskonda. Tulevikuvisioon keskendub küll robotitele, ent inimesed igatsevad näha enda ümber rohkem puid ja vett, hoida loodust ning elukeskkonda. Kodus soovitakse nautida head sööki, magada rahulikult, olla kontaktis iseenda ja endale tähtsate inimestega.

Õhuline ja pehme, pastelsete toonidega palett võimaldab kujundada lõõgastava ja rahustava meeleoluga ruume, kus saab pühenduda kõigele, millest tõeliselt hoolime. Pastelsete toonidega sobitatud kahvatu puit ja seemisnahk, mis on kõrvuti sameti ja lambavillaga, lisab koduilmesse pehmust. Väärika nüansi annavad hõbe, kuld, vask ja pärlmutter. Taimed ja botaanilised elemendid toovad looduse tuppa, võimendades heaolutunnet.
 

Mänguline kodu
 

See palett ärgitab kodus looma mängulist ja vitaalset meeleolu. Inspireerituna kirka suvepäeva horisondist, vastanduvad pastelsed roosad ja sinised toonid rahustava Tranquil Dawni pehmemate varjunditega. Julged värvid, nagu korall ja väävelkollane, toovad paletti ebaharilikku värelust. Mängulises kodus on geomeetrilisi mustreid ja julgelt miksitud materjale. See keskkond ergutab meeli ja rõõmustab elanikke. Ebaharilikud värvid võbelevast oranžist intensiivse siniseni on kõrvuti lustlike triipudega, luues kodus dünaamilise ilme. Mänguline palett kujundab kodus uudse, julgelt modernse meeleolu.

 

Tähendusrikas kodu
 

Inimesed otsivad kohta, kus oleks vaikne, saaks keskenduda, unistada ja, vabana kõigest kõrvalisest, pühenduda oma pürgimustele ja väärtustele. Tähendusrikas kodu on minimalistlik, muretult mugav, täis kloosterlikku rahu. Minimalistliku, kuid nüansirohke värvipaleti karge hall toon meenutab külma talvepäeva horisonti, mille südames asub aasta värv Tranquil Dawn.

Selles kodus valitsevad puhtad jooned, lihtsus ja ajatu kvaliteet, mis ajas vaid väärtuslikumaks muutub. Palett võimaldab rõhutada lihtsat eluviisi ja aitab tuua meeltesse rahu. Rõhk on puhastel, looduslikel materjalidel, mis mõjuvad soojalt ja kaunilt. Seesuguse värvilahendusega ruumis saab võtta aega iseendale, nautida hetke ning leida sisemist rahu.
 

Loominguline kodu
 

Siin saab jutustada ja luua oma lugusid, kus põimuvad uus ja vana, minevik ja tulevik. Rahuldame oma uudishimu ja katsetame, sest loovus on paljudes uinunud, kuivõrd kõike saab osta.

Külluslik loov palett on inspireeritud sooja sügispäeva värvidest, olles täis intensiivseid toone, kuhu on sobitatud metsaroheline ja maalähedane ookerkollane nagu ka Tranquil Dawn´i vahepealsed varjundid. Selles kodus kasutatakse ajatuid materjale: puitu, nahka ja keraamikat moodsas kontekstis maalitud taimeornamentide ja printmustritega puuvillastel tekstiilidel, mis lisavad ruumile meeleolukat ja veidi eklektilist atmosfääri. Sellises kodus saab kogeda tõelisi tundeid ja osa lähedastest suhetest. Saab olla õnnelik mitte näiliselt, vaid päriselt.
Nelja paletti kasutades saab erinevad ruumid kujundada meelihellitavas, mängulises, rahustavas või väljendusrikkas meeleolus, luues harmoonilise ja ühtse terviku.

 

Eelistatud on soojad toonid
 

Värvitrendid sõltuvad inimestele olulistest väärtustest ja eelistustest, rõhutab Karl Bilderi sisekujundaja Tamur Mühlbaum. Kui aastatuhande algul soositi erksaid ja heledapoolseid toone, siis ajapikku on värvispekter muutunud pastelsemaks ja looduslähedasemaks. Külmade toonide asemel on hakatud eelistama soojemaid ja neutraalsemaid. Populaarne on lihtne Skandinaavia stiil, sellest tulenevalt ka pastelsed ja piimakarva värvid.
 

Skandinaavia stiil
 

Tüüpilise lahendusena kasutatakse ühes seinas Skandinaavia stiilis tapeeti, kuid ülejäänud seinad värvitakse pastelseks. Kui tapeeditud sein tõmbab tähelepanu, siis külgnevad seinad tasakaalustavad ja mahendavad tonaalsust. Täiesti heledas ümbruses võiks valida tumedama mööbli ja vastupidi. Kinnisvaraturul eelistatakse just skandinaavialikku stiili, kuna selle neutraalsus ja lihtsus kohandub enamiku maitsega.
 

Looduslähedased toonid
 

Kiire ja tehnoloogiaga seotud elu tõttu tunnevad inimesed üha rohkem loodusläheduse vajadust, ka koduseinte vahel. Looduslähedastest toonidest valitakse pigem naturaalsed, pastelsed ja tagasihoidlikud, mida kombineeritakse selliste ehedate materjalidega nagu puit, et saavutada rustikaalset välimust.
 

Luksuslikud toonid
 

Soovides rõhutada luksuslikkust, on hea kombineerida tume- või helepruun palett tumesinise, veinipunase või mürkrohelisega. Seesugust stiili kohtab Kadrioru elumajades, kus näiteks kalasabaparketile kontrastiks on valitud luksuslikkust lisavad toonid. Taolisi värvikombinatsioone – tumesinise ja pruuni puidu kontrasti –  sobib katsetada ka uusehitistes, võimendades sel moel suursugusust.
 

Mängulised toonid
 

Värvidega julgelt katsetades jõuab leidlike lahedusteni, kuid erksamate toonide puhul tuleks jälgida, et need oleksid pehmemad: pastelne roosa, rahustav rohesinine, sinepikollane või oranžikaspunane. Läbimõtlematu värvikasutus võib kogu ruumi sisekliima tasakaalust välja viia, kohati isegi ärritada ja stressi tekitada. Värve õigesti kombineerides luuakse dünaamiline ja energeetiline keskkond, mis rõõmustab nii pilku kui ka vaimu.
 

Murtud valged värvivarjundid
 

Kui tugevad seinavärvid või kliiniliselt puhas valge ei sobi, siis võib kasutada murtud valgeid toone (off-white tones), mis sisaldavad vähesel määral pigmenti ja jätavad seinale kerge värvivarjundi. Murtud valget tooni seinad jätavad ruumile päevasel ajal helge ja valgusküllase mulje, mõjudes samas pimedal ajal intensiivsemalt.
 

Kontrastid loovad selgust
 

Kasutades heledate ja tumedate selget vaheldumist, ei sula toonid omavahel kokku, vaid toovad esile ja annavad tähenduse olulisele. Näiteks köökides-vannitubades võib panna vahelduma heledad ja tumedad toonid, vaheldades põranda, köögikapi, töötasapinna ja muude dekoratiivsete esemete toone. Heledate toonide abil võib tumedalt pinnalt välja joonistada ehk raamida tumedamaid objekte, näiteks aknaraame.

Tööruumides võib toonide kontrastse vaheldumisega pindu ja objekte konkreetselt piiritleda. Ühtlasi aitab toonide selge vahetumine hoida pea ärksana ja mõtted koondatuna. Värve vaheldades saab tekitada seintele konkreetseid ja minimalistlikke mustreid – triipe ja geomeetrilisi kujundeid.

Sarnased artiklid