KODUAIA UUS NÄGU

Evelyn Parv
Wienerberger AS Baltikumi turunduse ja kommunikatsiooni koordinaator
Sisuturundus
Hästi läbimõeldud lahendus loob õueruumi kasutamiseks uusi võimalusi ja annab lisaväärtuse meie igapäevaelule. Terrassi sillutis on ehitatud Penter klinkersillutuskivide valikusse kuuluvate Borkum ja Baltrum klinkersillutuskividega. | Foto: Wienerberger | Foto: Wienerberger

Viimase aasta jooksul koduseinte vahel veedetud aeg on meid õpetanud üha enam väärtustama ümbritsevat keskkonda, nägema seda uue pilguga ning mõtlema uute vajaduste peale, otsides sobilikke lahendusi.

Toast õue

Kui tubasest olekust saab küllalt, siis soojemate ilmade saabudes saame laiendada oma eluruume õue. Selleks võib olla privaatne aianurk lõõgastumiseks, ruumikas väliköök ja grillplats kogu perega meeleolukaks toiduvalmistamiseks, uus terrass mõnusaks ajaveetmiseks või mõnus taimedest ümbritsetud platsike lillepeenarde vahel või kasvuhoones. Hästi läbi mõeldud ja valmis ehitatud – tulemus on nauditav igal ajal ning loob õueruumi kasutamiseks uusi võimalusi ja annab lisaväärtuse meie igapäevaelule.

Terrassi sillutis on laotud Dresden klinkersillutuskividest. | Foto: Wienerberger

Kodus peab olema mõnus!

Wienerbergeris on meie missiooniks aidata luua ilusaid, praktilisi ja jätkusuutlikke ruume elamiseks, töötamiseks ja ajaveetmiseks. Penteri kaubamärgi alla kuuluvad klinkersillutuskivid on looduslikud, vastupidavad, praktiliselt hooldusvabad, külma- ja värvikindlad. Need võimaldavad kujundada iga kodu vastavalt pererahva nägemusele, soovidele ja vajadustele, olgu tegemist modernse linnaelamu, maamaja või suvekoduga. Keraamilised tänavakivid püüavad pilku väljakute, platside, aedade ja terrasside kujunduses ning sobivad kõnniteede ja sõiduteede sillutamiseks. Penter klinkersillutuskivid ehk keraamilised tänavakivid on saadaval erinevates värvitoonides, suurustes ja valida saab ka pinnaviimistluste vahel. Looduslikes, soojades värvitoonides klinkersillutuskivid sobivad ideaalselt rahu-oaasi loomiseks ja lõõgastumiseks, samas kui silmatorkavas mustris olevad erksamad ja kontrastsemad värvid julgustavad tegutsema ja mängima. Selline plats meelitab  lapsigi, sest tore on mustritel keksida ja tõuksi või jalgrattaga sõita.

Aasta-aastalt lisandub jätkuvalt suursuguseid klinkersillutuskividega sillutatud alasid nii linnade kui ka maapiirkondade arhitektuuripilti. Looduslikkust, aegumatust ja ehedust on hakatud üha enam väärtustama ka avaliku ruumi kujundamisel ning suurepäraste näidetena võib siin sillutuskivide referentsobjektidest tuua välja Valga-Valka, Rapla ja Tõrva keskväljaku, Viljandi kesklinna peaväljaku ja seda ümbritsev linnaruumi  ning kindlasti juba armsaks saanud rekonstrueeritud Balti Jaama turu.

Sillutis on laotud Wienerbergeri Aseri tehases toodetud Punane Kare klinkersillutuskividest. | Foto: Heikki Avent / Wienerberger

Mille poolest erinevad tänavakivid ja klinkersillutuskivid?

Tänavakivid on lai mõiste, mis hõlmab endas kõiki tänavasillutiseks mõeldud kive, olgu nendeks siis keraamilised, betoonist või looduskivist sillutuskivid.

Klinkersillutuskivid on keraamilised kivid, mis valmivad väga kõrgel temperatuuril (u 1100 °C), peaaegu paakumispiirini põletamise tulemusena. Valminud materjalina on klinkersillutuskivid väga vastupidavad, tihedad ja tugevad. Nad taluvad karme ilmastikumõjusid ja suurt mehaanilist koormust, nende värv on igikestev ning peale selle on need happe-, soola- ja õlikindlad. Neid on lihtne hooldada ja tänu veidi karedale pealispinnale on nendel mugav ja ohutu kõndida.

Kuna materjal on väga vastupidav, aegumatu ja kõdunematu, on klinkersillutuskivide kasutusiga praktiliselt lõpmatu. Puhaste looduslike toodetena on neid, nagu ka kõiki teisi Wienerbergeri tooteid, võimalik taaskasutada ja kui tekib soov ja vajadus näiteks oma aiateed ümber planeerida, saab olemasolevat materjali uuesti kasutada.

Sillutise ladumiseks on asutatud kodumaiseid Punane Kare ja Grafiit Kare klinkersillutuskive. | Foto: Heikki Avent / Wienerberger

Kuidas paigaldada sillutist?

Õige materjali valik määrab selle toimimise ja kestvuse. Sama oluline on pidada meeles, et sillutiskatte kvaliteet ja vastupidavus sõltuvad eelkõige sillutise all olevatest mulde kihtidest, mitte ainult kasutatava sillutuskivi omadustest. Põhjaliku eeltöö ja ettevalmistuse korral saab koduaias sillutuskivide paigaldamisega hakkama pererahvas ise. Suuremate tööde, sissesõiduteed ja parkimisalad, puhul võiks mõelda kogemustega paigaldaja peale. 

Mõnikord võib juhtuda, et paigaldaja ei ole päris tuttav keraamiliste sillutuskivide paigaldamisega, siis on hea, kui tellija ka ise asjaga kursis on. 

Erinevalt teistest sillutuskividest peavad klinkersillutuskivide vuugid olema 3–5 mm laiad.

Looduslike materjalide, ka keraamiliste ehitusmaterjalide, nagu tellised, tellisplaadid, sillutuskivid ja katusekivid, üheks atraktiivseks omaduseks on nende unikaalsus, mis väljendub nende värvuse ja pinnaviimistluse, aga vahel ka mõõtmete varieerumises. Vältimaks partiide vahel tekkida võivaid erinevusi, on oluline jälgida, et ehitusmaterjale kasutatakse korraga mitmelt aluselt. 

Üldjuhul on paigaldusvõtted aga samad. Esmalt tuleb rajada külmumiskindel vastupidav vett läbilaskev aluskonstruktsioon. Selleks et killustikust aluspõhi ajapikku teiste materjalidega ei seguneks, soovitatakse esimese killustikukihi all kasutada geotekstiili. Siis tuleb paigaldada jämedama fraktsiooniga killustikust dreeniv ehk vett läbilaskev kiht, sellele paigaldatakse peenemast killustikust kandev kiht ja siis juba kivisõelmetest, sillutusliivast või peenema fraktsiooniga killustikust sängituskiht, mille peale sillutuskivid laotakse, ning täidetakse vuugid. Kõige lõpuks tihendatakse sillutatud pind, et sillutuskivid hästi paigal püsiksid, ja täidetakse veel vuugiliivaga ning uhutakse sillutis vuugiliiva vuukidesse juhtimise ja vuukide täitmise eesmärgil veelkord ka veega üle. Etappide kaupa tuleks seda tööd teha järgmiselt:

1. Ehitage külmumiskindel, vett läbilaskev ja vastupidav kandekiht. Selleks tuleb paigaldada umbes 25 cm paksune kiht killustikku (fraktsiooniga 8–16 mm) või kruusa (fraktsiooniga 0–35 mm). Mitme killustikukihi korral peab vähemalt üks umbes 15 cm paksune kiht olema vee kapillaartõusu vältiv (ilma peenosisteta).

2. Paigaldatud killustik või kruus tuleb korralikult tasandada.

3. Paigaldatud ja tasandatud killustikukihid tuleb tihendada plaatvibraatori või käsitambiga.

4. Seejärel paigaldatakse 3–5 cm paksune sängituskiht. Selleks kasutatakse 0–8 mm fraktsiooniga kivisõelmeid, 0–5 mm fraktsiooniga sillutusliiva, või 3–7 mm fraktsiooniga killustikku. Kiirema vee äravoolu tagab peenosisteta killustik.

5. Paigaldatud kivisõelmed, sillutusliiv või killustik tuleb tasandada. Selleks kasutatakse vesiloodi ja rihtlatte.

6. Sängituskiht tasandatakse juhtlattide abil, kusjuures tuleb arvestada katte vajalikku kallet vähemalt 2,5%. Kivisõelmed, liiv või killustik tuleb rihtlatiga ühtlaseks siluda, seejärel eemaldada juhtlatid ja tekkinud vaod täita kivisõelmete, peenliiva või killustikuga.

7. Sängituskihti võib siluda ka toetades rihtlatti juba paigaldatud sillutuskividele. Selleks tuleb silumislaua otstesse teha sobilikus suuruses sisselõiked.

8. Soovitatav on siluda ja keraamilisi tänavakive paigaldada umbes 2 m lõikudena.

9. Paigaldamist alustatakse sirgest küljest, millele tuleb täisnurga all sirge põikvuugi saamiseks tõmmata nöörid. Sillutuskivid paigaldatakse liivaalusele astumata 3–5 mm vuugiga. Iga nelja rea järel vuugid täidetakse.

10. Sobituskivide lõikamiseks kasutatakse vesijahutusega kivisaagi või nurklihvijat.

11. Laotud silluse vuugid tuleb täita sobiva vuugimaterjaliga, mis tagab teekatte elementide koostöötamise. Selleks sobivad kivisõelmete ja liiva segud fraktsiooniga 0–5 mm. Kvartsliiv ei sobi vuukide täitmiseks! Vuugimaterjali on hea pühkida laiali suure liivaharjaga.

12.Sillutiskate tihendatakse kummikaitsega pinnavibraatoriga, alustades servadest ja lõpetades sillutise keskel.

13. Pärast tihendamist tuleb vuukidesse täiendavalt pühkida vuugimaterjali, et kõik vuugid oleksid korralikult täidetud.

14. Lõpuks uhutakse vuugiliiv sillutise kastmisega vuukidesse tihkelt kokku. Seejärel pühitakse sillutise pinda veelkord.

Õuest tuppa

Kuna klinkersillutuskivid talletavad endasse päikesesoojuse ning on praktiliselt hooldusvabad, sobivad need igal juhul hästi terrassidel ja väliköökides kasutamiseks. Kasvuhoonetes ja talveaedades kasutamiseks on neil samuti oma eelised – seened ja hallitus neid ei kahjusta, tänu karedale pealispinnale on ka peale kastmist märjal põrandal turvaline ilma libisemata kõndida ning tänu väga väikesele veeimavusele (alla 6%) laseb sillutatud pind, milles vuukide osakaal on ainult 10%, veel läbi vuukide pinnasesse imbuda.

Kui enamasti oleme harjunud sillutuskive nägema eelkõige välistingimustes, siis saab neid põneva lahendusena kasutada ka sisekujunduses, näiteks esikute, köökide ja abiruumide põrandate katmiseks.

Valikut tehes arvesta kõikide võimalike lisakulutustega tulevikus!

Pinnakatte ja sillutusmaterjali valikut tehes uuri erinevaid võimalusi, tutvu kindlasti ka kodumaiste toodetega ja arvesta tulevikku silmas pidades võimalike lisakulutustega!

Klinkersillutuskivid on hinnaklassilt kallimad kui betoonist valmistatud tänavakivid, kuid siinkohal tasub arvestada sellega, et kui värvitud toodetel kulub ja pigmenteeritud tootel pleegib värv tuhmiks umbes 3–5 aastaga, siis klinkersillutuskivi on kõrgel temperatuuril põletamise tulemusel UV- ja kulumiskindel. See tähendab, et nende värvid püsivad. Väikese veeimavusega ning väga vastupidavana taluvad klinkersillutuskivid nii karme ilmastikumõjusid kui ka suurt mehaanilist koormust ja nende kasutusiga on praktiliselt lõpmatu. 

Parima ülevaate Penteri klinkersillutuskivide tootevalikust ja teistest Wienerbergeri keraamilistest ehitusmaterjalidest saate Wienerbergeri Tallinnas Peterburi tee 46 asuvast näidistesaalist. Hetkel on näidistesaal avatud ainult eelneva kokkuleppe korral ning seetõttu palume külastamiseks aeg meile helistades või kirjutades eelnevalt kokku leppida!

 

                                                                                                  www.wienerberger.ee

 


 

Sarnased artiklid