KODU KAUNIKS 2021 | Hoole ja armastusega rajatud kodud

Kodu & Aed
02.12.2021
"Aasta kodu 2021" märksõnaks on julge, loominguline ja inspireeriv lähenemine taaskasutusele. | Juta Kübarsepp

Konkurss „Kodu kauniks 2021” tõi kokku palju isikupäraseid, stiilseid  kodusid ning hoole ja armastusega rajatud aedu. Kuigi enamikust konkursile esitatud kodudest ja aedadest saanuks ajakirja teha toreda loo, tuli teha valik.

Välja valiti 30 finalisti, kelle seast selgitati põhjaliku kaalumise järel välja preemiasaajad. Kõigist finaali jõudnud kodudest ja aedadest ilmuvad pikad pildirohked lood järgmise aasta jooksul.

 

2021. aastal preemia pälvinud kodud

 

AASTA KODU

2500 eurot Swedbankilt.

Älis ja Valter Heinleht pärisid nelja aasta eest ootamatult Rämmi talu koos veiste ja muude koduloomadega ja elavad seal nüüd neljanda põlvkonnana. 

Loomadele otsis noor pere aja jooksul uued kodud ja talumajale andsid nad aastate jooksul uue ilme ja hingamise. Elumaja oli ümber ehitanud juba Valteri isa, kuid seestpoolt sai hoone värske planeeringu, soojustuse, viimistluse ja sisustuse. Suurema osa töödest tegid noored ise oma kätega, enamik mööbliesemeist saadi, andes suures majapidamises juba leidunule uue ilme ja otstarbe. Julge, loominguline ja inspireeriv lähenemine taaskasutusele ning tihe side ümbritseva loodusega on selles kodus tunnetatav igal sammul! Nagu ka kodusoojus nii kaudses kui otseses mõttes – kaminahju köetakse oma metsast saadud puudega.

PÕHJAMAINE KODU

1000 eurot Hemtexilt.

Ulla ja Peeter Parelo neljatoaline korter Kadrioru kandis võlub rahuliku halli-valge tonaalsuse ja sisustusstiiliga, millele lisavad hubasust ja värve toataimed, kunstiteosed ja muud detailid.

Kodu ilmestavad rahulik Skandinaaviapärane tonaalsus ja sisustusstiil, sopilisus (kõik räästaalused on oskuslikult kasutusele võetud), kõrged laed ja külluslik valgus. Viimast voogab juurde ka suurtest katuseakendest, millest avanevat vaatepilti tähistaevale ja pilvedele mängule naudib pere igal aastaajal. Sisseehitatud esiku- ja köögimööbel ning riidekapid on pereema kavandatud. Mugavusi lisavad saun, suur majapidamisruum ja rõdu, kus õitsevad lilled hilise sügiseni.

PARIMA VALGUSLAHENDUSE PREEMIA

1000 eurot FIRMALT 4 ROOM.

Anneli Sitsi ja Vahur Rajaveri kodu muinsuskaitselises majas meenutab luksuslikku mõisaelamist, kus kahepoolsed uksed avanevad ühest ruumist järgmisse.

Renoveerides säilitati kõik väärtuslik vana ja kasutati naturaalseid ja ehedaid materjale, kuid samas on kodus kõik kaasaegsed võimalused nagu sundventilatsioon, gaasikamin ja argimugavust lisavad nutilahendused. Perekond on kodu kujundades mõistnud eri valguslahenduste tähtsust, kasutades erinevaid valgusnivoosid. Hubasust loob see, kui toas on valgusallikas laes, lisaks seina- ja põrandavalgusti, mõni lamp veel kapil või aknalaual … Parim vormiline tasakaal interjööri sisustuse ja valgustite vahel! 

RAHVUSLIKU KODU PREEMIA

700 eurot Eesti Omanike Keskliidult.

Kristjan Bachman ja Mari-Liis Puust-Bachman on renoveerinud koduks Tartu miljööväärtusliku maja pööningu.

Enamik töid (ja nende maht oli tohutu!) on tehtud ise ja oma kätega. Eksponeeritud on vana kiviseina ja puitdetaile, millest osa on taaskasutuses. Ka mööbliesemete loomiseks on kasutatud soodsaid ning huvitavaid materjale, näiteks euroaluseid ja kaablirulli. On ka ise vana mööblit restaureeritud ja valgusteid meisterdatud. Põneva ruumilahendusega korteris on peidetud peidukohti: trepi all kohad riiulitele, trepialused sahtlid, eriti sügav garderoob, kaldlae alumised osad on kõik kasutusel kappidena. Maalid seintel on enamikus Kristjani tehtud.

PARIM VANNITUBA

1000 eurot Villeroy &  Boch Gustavsberg Eesti filiaalilt.

Joanna Veeremaad võlus koduotsinguil koht ja võimalus ehitada elamine läbi kahe korruse

Alustades oli olukord ahastuslik, sest ka põrand tuli üles võtta ja tühjas ruumis kaaluda, mida ja kuidas teha. Usaldusväärse ehitusmehe abiga sai kodu viimaks valmis: siin on palju silma rõõmustavaid värvikooslusi ning disain- ja taaskasutusesemeid. Perenaise isiksust peegeldava kodu väikse aknaga vannituba on võluv oma julge värvilahenduse ja meeleolu loovate toataimede tõttu. Vannitoasisustus sobitub stiililt hästi kokku vana puitmaja hõnguga.

Sarnased artiklid