„Kodu kauniks 2017” finalist. Foksterjer ja hommikupäike

Ele Praks
10.10.2018
Korralik tammepuust söögilaud on Eesti mööblitootjalt Oriens. Köögiriiulit kaunistav retrohõnguline natüürmort on Jüri Aarraku graafika aastast 1966. | Juta Kübarsepp

Kui üks väike poiss unistab koerast ja tal juhtub olema vahva ema, siis võib minna nii, et nad saavad omale nii toreda kutsa kui ka uue kodu.

Salomele hakkas silma korter Pelgulinna rahulikus ja rohelises ümbruskonnas. Tulevase koeraomaniku hooliva emana otsis Salome endale ja pojale kodu majja, mille juurde kuuluks kindlasti ka haljendav hooviaed. Maja ise pidi paiknema kandis, kus laps ja koer võivad end iga kell hästi ja turvaliselt tunda.

„Tulime siia elama natuke üle kolme aasta tagasi ja kohe võtsime ka koera. Olin pojale lubanud, et kui kolime sellisesse piirkonda, kus on võimalik koeraga jalutamas käia, siis saab tema unistus teoks,” jutustab Salome, samal ajal roosavurrulise foksterjeri veekaussi täites. Kuts annab veesoovist rõõmsalt märku köögikraani kõrval meisterlikult kõrgeid neljajalahüppeid sooritades – pole mingit kahtlust, et selle kodu ajendiks olev erk hurmur on võitnud kogu pere südame.
„Poiss käib koeraga väljas kaks korda päevas. Tõuseb hommikul enne kooli selle võrra varem üles. Ja pärast kooli läheb uuesti,” kiidab ema.
„Tegelikult oleme teadnud juba algusest peale, et see kodu jääb meile varsti väikeseks, sest 10-aastane poiss unistab ikkagi päris oma toast,” jätkab Salome. „Aga meil mõlemal oli siin kohe algusest peale väga hea kodutunne.”

 

Kaks korrust, kaks tuba
 

Korter on suuruselt pisut alla 50 ruutmeetri ning asub vana puumaja esimesel ja soklikorrusel. Esimese korruse nelinurkne ruum jaotub sõbralikult neljaks tähtsaks osaks. Siia mahub tillukese kaminaga esikunurk, köök ja poja diivanvoodi. Viimane, samuti oluline veerand kuulub trepiavale, mis viib soklikorruse magamistuppa.

„Soklikorrusel on aknad kahes küljes ja kuna trepiava on küllaltki suur, siis jagub avarust ka alumisele korrusele,” tutvustab Salome oma kodu. „Paksud paekiviseinad annavad magamistoale mõnusa turvalise tunde ja natuke müstilise õhkkonna. Siia tulvab parajalt palju valgust, eriti just hommikusel ajal.”
Üks paekivimüüris asuvatest akendest on parasjagu kergelt paokil ja Salome sõnade kinnituseks kiigutab värske septembriõhk kardinaid. Mõnusalt ventileeritud atmosfäär on ka endisesse keldrisse rajatud pesuruumis.

„Siin on tõesti hea õhk,” kinnitab Salome. „Võib-olla ka sellepärast, et kogu soklikorrusel on põrandaküte, mis hoiab soojust ja kuivust tegelikult terves korteris. Vaid siis, kui soojal suvel on tõesti kaua olnud vihmane, tuleb vannituppa korraks niiskust. Kaminat kütame pigem meeleolu pärast, aga mitte enne, kui ilmad lähevad tõesti rõskeks ja halliks.”

Duširuumis, nagu magamistoaski, on pilgupüüdjana säilitatud vana keldriseina. Ajahõnguline on ka WC ja pesuruumi uks: see on vana maja ja paekivimüüriga hästi haakuv päevinäinud puituks, mis on sobitatud uute lengide vahele.

 

 

Koos kunstiga tulevad head mõtted

Ülemise korruse sisustuslemmikuks on Salomel vanaisa lapsepõlvekodust Vändra kandist toodud kõrge kummut, reliikvia, mis mahutab üllatavalt palju köögitarbeid. Vanaisa kapi uks ei seisa küll väga hästi kinni, aga see-eest on uste rohelise klaasi muster peaaegu samasugune kui see, mis ehib vannitoa keraamilisi plaate. Peale vitriinklaasi rohelise ilmestab valget tuba kergete värvilaikudena veel imeilus sinine.

„Olen üritanud toone vaos hoida. Värvisin kõigepealt voodi siniseks, tahtsin just sellist mahedat sinist,” räägib Salome. „Töötasin toona lasterõivaste poes Jacadi. See on bränd, mille lookbook’e sirvides on tõesti tunda, et suur ja professionaalne tiim on muu hulgas ka värvivalikul vaeva näinud. Väga inspireeriv. Olen püüdnud oma kodu toonide valikul nende töö tulemusi järgida.”

Detailide märkamise oskus ei puudu Salomel eneselgi. Kui näiteks linnusulgedega vaas sattus ühel hetkel kummutile kõrvuti sõprade poolt kingitud moodsa digimaaliga, leidis Salome, et nii peabki jääma. Sõprade kingivalik oli aga ilmselt teadlik, sest kunsti Salome armastab.
„Mul ei ole nii, et hakkan teost otsima. Kui näen mingit pilti, siis tean, et see on õige,” räägib naine viisist, kuidas kunst tema koju jõuab.

„Leidsin Etsyst hästi kihvti Iisraeli kunstniku, kes teeb eriti lahedaid akvarelle, ja plaanin talt midagi osta. See võiks olla särav värvilaik selles toas – diivani kohal on tühi sein,” unistab ta.

Aga köögiriiulit kaunistav retrohõnguline natüürmort teekannu ja noaga osutub Jüri Arraku graafikaks aastast 1966. Tore teos on ostetud kunstnike korraldatud heategevusmüügilt noorte kunstnike õpivõimaluste toetamiseks.

 

Helgust ja valgust

„Köögis saab tema väiksuse kohta üllatavalt hästi kõike teha,” märgib Salome. „Teen päris palju ise süüa.” Köögimööbel oli korterit ostes osaliselt olemas, kuid naine tahtis kindlasti nõudepesumasinat ja selle paigaldamiseks võeti männipuust köök uuesti juppideks lahti. Töötasapind ja riiulid on tammest: „Ma ei tahtnud selliseid köögilikke köögikappe, kuna see on ikkagi ka elutuba.”

Valge õhupuhasti ostis Salome ehituspoest ja korraliku tammepuust söögilaua Eesti mööblitootjalt Oriens. Toolid laua ümber valis Salome taotluslikult erinevad, kaks neist on uued ja kaks teisel ringil.
Sellega oligi sobiv köök-söögituba valmis. Jäi üle veel lauale laotada sobivas toonis linasest kangast ise õmmeldud laudlina ning akende ette tellida lihtsad ja funktsionaalsed kardinad. „Sest poest ei leia alati just seda, mida vaja,” märgib perenaine.

Helevalged kardinad lasevad ära kasutada nii ülevalt kui alt paistvat valgust ja peidavad ka möödakäijate uudishimulikke pilke. „Need on Rooma kardinad, niinimetatud up and down Rooma kardinate süsteem,” selgitab Salome. „Kõik peab kujunema, mitte olema ühe poe valiku põhjal kokku pandud.”

Kas pisike kodu panipaikadest puudust tundma ei pane? „Mõnes mõttes paneb, aga samas motiveerib asjade hulka kontrolli all hoidma. Siiski on talveriided ja suusavarustus ema juures hoiul,” tunnistab Salome. „Korteri väiksus peletab meid siit peagi minema. Unistame majaosast äärelinnas, aga ei taha selle asjaga kiirustada. Oleme üsna nõudlikud ja valime hoolega!”

Sarnased artiklid