Kehakaalu vähenemine vaid 5% jagu viib maksast ära just nii palju rasva

Kodutohter
Kõik, kel on õnnestunud kehakaal püsivalt alla saada, on pidanud muutma oma söömis- ja liikumisharjumusi. | Shutterstock

Kaalutõusu peatamine ja isegi väike kaalulangetus on tervisele kasulikud. Lühikesi eesmärke seada pole mõtet. Kaalu edasi-tagasi kõikumine nõrgendab organismi, sest kui kaal langeb liiga kiiresti, kaovad kilod just lihastest, aga tagasi tulevad need juba rasvana

Ülekaal ja rasvumine on praegusel ajal kahjuks tavalised, sest eestlaste ülekaalulisus jõuab kiiresti maailmale järele. Rasvumist nimetatakse juba epideemiaks. Kuigi palju on viidatud kehamassiindeksi kui mõõdiku piiratusele, sest see ei võta arvesse inimkeha koostist ega vanuselist muutumist, on maailma tervishoiuorganisatsiooni praegune soovitus siiski hoida oma kehamassiindeks alla 25.

Ülekaal ja rasvumine on paljude haiguste põhjused. Teise tüübi diabeedi, südame-veresoonkonnahaiguste, artriidi, uneapnoe, maksatsirroosi ja paljudesse kasvajatesse haigestumise risk kasvab. Kaalust allavõtmine on eriti tähtis siis, kui glükoosi- ja kolesteroolisisaldus veres on ülearu suurenenud ja kõrgele on tõusnud ka vererõhk.

Paljud on oma kaaluga hädas ja püüavad seda kasvõi natuke alla saada, kuid enamasti on see hirmus raske, läheb üle kivide ja kändude, ning raskelt maha võetu kipub nobedalt tagasi tulema. Küsimus on evolutsioonis, sest kunagi ammu, kui inimkond veel koobastes elas, oli rasvakiht eluspüsimiseks vajalik. Ja meie organism püüab tänini energiat talletada, nagu oleks tulemas näljaaeg. Kuid praegu on toitu külluses, liigutakse autode, liftide ja eskalaatoritega, ning rasvumisest on saanud paljude haiguste põhjus.

Isegi 3–5-protsendiline kaalulangus on tervisele kasulik. Kehakaalu vähenemine vaid 5 protsendi jagu viib maksast ära 30 protsenti rasva. Paranevad vere glükoosi- ja kolesteroolinäitajad.

 

Harjumuste muutmine pole lihtne
 

Tihti on nii, et pingutades saab küll kaalu alla, kuid saavutatud kaalu hoidmine on hoopis raskem. Kaalu edasi-tagasi kõikumine nõrgendab organismi, sest kui kaal langeb liiga kiiresti, kaovad kilod just lihastest, aga tagasi tulevad need juba rasvana. Kuna lihased vähenevad, siis aeglustub ka põhiainevahetus ja edaspidi on üleliigsetest kilodest lahti saada üha raskem.

Sellegipoolest ei maksa alla anda, sest statistika näitab, et ka need, kel on õnnestunud oma kaalu langetada ja seda hoida, on enne õnnestumist üritanud mitu korda. Kõik, kel on õnnestunud kehakaal püsivalt alla saada, on pidanud muutma oma söömis- ja liikumisharjumusi.

Lühikesi eesmärke seada pole mõtet. Igasugused telesaated, kus tugevalt ülekaalulised võimalikult kiiresti alla võtta üritavad, annavad vale pildi sellest, mis on tervislik. Kogu rühm on kogu päeva raske kehalise koormuse all, nad treenivad tunde, õnneks muidugi professionaalsete treenerite ja toitumisspetsialistide pilgu all. Kuid see erineb täiesti argipäevast, kus kellelgi pole aega nii palju treenida ega oskust täpseid toitainekoguseid arvestada. Kui üritada samasugust kaalulangust kodus, saavutatakse see ilmselt liiga väheste kalorite, valkude ja vitamiinidega, mille tagajärjel tekib toitainete puudus ja lihasekadu.
 

Sarnased artiklid