Kas jätta niide murule või mitte? Millal on kõige kasulikum niita?

kodus.ee
Õhuke kiht rohujäätmeid ei kahjusta veel muru, kuid vähendab selle dekoratiivsust. | Shutterstock

Sageli kuuleb soovitust jätta niidetud rohi murupinnale lagunema, kuna siis peab muru vähem väetama. Seda peetakse keskkonnasõbralikuks ja nii säästab ka raha. Aga kas see on ikka kasulik ja millisel ajal on sellest abi?  

Rohulõikmed sisaldavad palju lämmastikku, fosforit ja kaaliumi, mida taimed saavad pärast niite lagunemist kasutada. Samuti aurub tänu niidujäätmetele mullast vähem vett, mulla temperatuur püsib ühtlasem ning ka seetõttu kasvab muru paremini.

Eesti Maaülikooli katsest aga selgus, et murule lagunema jäetud niide polegi alati kasulik.

Nimelt on rohuhekslitest kasu ainult siis, kui need saavad vajuda mullapinnale ja seal lagunema hakata. Suve jooksul muutub taimik aga aina tihedamaks ning hakkab seda takistama.

Katsetulemused on näidanud, et kõige suurem mõju taimekasvule oli maikuus murule jäetud lõikmetel. Juunis, kui muru oli kasvanud juba tihedamaks, oli mõju väiksem. Alates juulist murule jäetud niide kasvu enam ei mõjutanud.

Kui sa märkad suve keskel, et suur osa eelmise korra rohulõikmetest on murupinnal veel alles, annab see märku, et edaspidi tuleb niidetud rohi murult eemaldada.

Õhuke kiht rohujäätmeid ei kahjusta veel muru, kuid vähendab selle dekoratiivsust. Kui niidujääke on murul aga paksult, ei saa taimed valgust, muru hõreneb ja muutub kollakaks. Taimikusse võivad tekkida tühikud, kus peagi tärkab umbrohi.

 

Niida enne vihma
 

Maaülikooli katsest selgus seegi, et murule jäetud niite tõhusus sõltub oluliselt ilmast niitmise ajal ja vahetult selle järel.

Mõju oli kõige suurem sajusel ajal. Põhjus on loogiline: vihm ei lase rohulõikmetel kuivada, kannab need mullale lähemale ja seetõttu lagunebki niide kiiresti.

Palaval ja kuival ajal aga kuivas murule jäetud niide väga ruttu ning selle lagunemine aeglustus märgatavalt. Lagunemine aeglustus juba siis, kui õhutemperatuur tõusis üle 10 soojakraadi.

Kord juba kuivanud rohujäätmed lagunevad aeglasemalt kui need, mis püsivad pärast niitmist kaua niisked. Vihm kuivanud jäätmete lagunemist enam kuigivõrd ei kiirenda.

Seega on muru otstarbekam niita vahetult enne vihma või siis tuleb pärast niitmist muru korralikult kasta. Kuival ja palaval ajal on õigem niidujäägid murult eemaldada.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid