Kas ja millal melatoniin aitab unel saabuda?

Kodutohter
Katkendliku une puhul võib abi olla hoopis pikatoimelisest melatoniinist, mis hoiab vere melatoniinitaseme piisavalt kõrgena terve öö vältel. | Shutterstock

Melatoniinipreparaate  saab tänapäeval apteegist ilma retseptita ja see on kujunenud üsna levinud abivahendiks unetuse  leevendamisel. Millistele probleemidele melatoniin lahendust pakub?

Unerohi, mida saab käsimüügist – lihtne ju, ja küllap ohutu. Nii võib retseptivaba melatoniin kõlada küll. Melatoniin  võib unepuuduses vaevlejat ahvatleda ka seetõttu, et see on looduslikum valikuvõimalus kui traditsioonilised unerohud. Tegemist on nimelt aju käbinäärme toodetud ööpäevarütmi reguleeriva hormooniga, mida meis kõigis loomupäraselt leidub.

Melatoniin alandab kehatemperatuuri ja erksustaset ning aitab seeläbi uinuda. Nii võib sellest abi olla ööpäeva- või une-ärkveloleku rütmi seadistamisel. Ehkki melatoniin aitab paljusid, ei maksa selle järele piisava ettevalmistuseta haarata. Eeldatavasti alustatakse unetuse ravi alati mittemedikamentoossete meetoditega ja juba unehügieeni, ööpäevarütmi või eluviiside korrastamisest võib abi olla. Teisest küljest sõltub melatoniini kasutamine sellest, mis laadi unetusega on tegemist.
 

Raske uinuda
 

Sul on keeruline magama jääda.  Kui aga uni lõpuks saabub, kestab see tavaliselt hommikuni välja. Unetusel on väga mitmesuguseid põhjuseid ja uinumisraskused võivad tuleneda nii välistest tingimustest kui ka stressist, ent samuti näiteks depressioonist või haigusest.

Kui uni ei taha kuidagi tulla, võib lühitoimeline retseptivabalt müüdav melatoniin uinumist kergendada. Siiski ei ole tõestamist leidnud, et melatoniin annaks konkreetset abi haigusest või masendusest tingitud unetuse puhul.
Lühitoimeline tablett võetakse sisse umbes tund enne soovitud uinumisaega, kella 20–23 vahel. Tõhus annus on 0,5–3 mg.

 

Und pole  piisavalt
 

Sa jääd õhtul hästi magama,  aga kipud vastu hommikut  ärkama. Tihti ei õnnestugi  enam uuesti uinuda. Lühitoimelise retseptivaba melatoniini kasutamine ei paranda olukorda, sest see aitab magama jääda ainult õhtuti. Preparaadi mõju kasvab ja väheneb kiiresti ning seepärast ei piisa sellest enam hommikuste tundideni.

Katkendliku une puhul võib abi olla hoopis pikatoimelisest melatoniinist, mis hoiab vere melatoniinitaseme piisavalt kõrgena terve öö vältel.
Pikatoimeline melatoniin on retseptiravim. Umbes 2 mg annus võetakse õhtul kella 20 ja 22 vahel, kaks tundi enne magamaminekut. Nii saab uinuda enne keskööd.


Kas teadsid?
 

Unetuse ravis kasutatakse sünteetilist melatoniini, mis klassifitseeritakse aegbioloogiliseks ravimiks. Käsimüügis pakutav lühitoimeline melatoniin võib aidata uinuda, samas kui pikatoimeline depoomelatoniin on retseptiravim, mis mõjutab ka une kestust.
Melatoniin võib olla tõhus ravim ajutise unetuse leevendamisel ja see sobib samuti pikaajaliseks kasutamiseks. Melatoniini võetakse üha enam unetuse ravis kasutusele eakate patsientide puhul, sest see reguleerib une ja ärkveloleku rütmi, kuid ei kahjusta mälu.

Melatoniinil ei ole täheldatud kahjulikke mõjusid lühiajalise kasutamise korral, aga näiteks epilepsiahaigetel tasub selle tarvitamisel ettevaatlik olla. Melatoniini ei soovitata rasedatele, imetavatele emadele ega rasedust planeerivatele naistele. Üsna vähe teatakse melatoniini mõju kohta lastele, niisiis ei soovitata seda noorte patsientide puhul ilma tungiva vajaduseta kasutada.
Pikaajalise kasutamise korral võib tolerants melatoniini suhtes kasvada. Selle vältimiseks tasub vahepeal pidada kolme–nelja nädala pikkuseid pause.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid