Kanapidamise ABC

Tiina Tammet
Margus Tammemäe
Kodu & Aed
01.06.2014
Kanad koduaias | Shutterstock

Kanad muutuvad üha enam linliku elustiili osaks: toredad lemmikud ja teadlikult kasvatatud munejad on võimalikud ka väikeses aias. Kas ja kuidas aias kanu pidada, on mõnelegi perele pähe kerkinud küsimus. Oma munad, kasulikud lemmikloomad ja tõhus kana kaka kompost on plussid, mis panevad praktilise meelega inimest kanapidamise võimalust tõsiselt kaaluma. Ja sealt tulevadki kohe kõige praktilisemad küsimused. Kuhu kanad panna ning mida nad vajavad? Päris vabalt neil aias ringi joosta lasta ei saa, sest linnud siblivad ja nokivad valimatult, võivad aiast omavoliliselt lahkuda ning neid võivad ohustada loomad või röövlinnud.

Kanakuut | A-lehdet pildipank

Samasuguseid mõtteid mõlgutas ka Harjumaa mees Margus Tammemäe, kelle küsimused päädisid positiivse vastusega taotlusele, mille ta saatis EASi tootearenduse toetuse saamiseks. „Eelmisel sügisel tuli plaan võtta kevadel kolm-neli kana, et saaks oma mune ja nad oleksid ühtlasi lemmikloomadeks. Mul oli kohe plaan kanala ise ehitada, aga veebis uudistades hakkasin kahtlema normidele vastavuses. Ei soovi ju, et kana jääb kuhugi kinni või hoopis kardab midagi või tema eluruum ei ole piisav. Selliseid pähe kerkinud küsimusi oli teisigi. Otsustasin pidada nõu arhitektidega: millega peaks arvestama, mis materjale valida... Pärast seda jäi mõte pähe keerlema. Teemast oli huvitatud mitu inimest, ent häid lahendusi keegi kodumaal ei pakkunud. Nii taotlesingi EASist tootearenduse tarvis innovatsiooniosaku toetust. Viisin end valdkonnas toimuvaga põhjalikult kurssi ja projekt sai paari kuuga kirja. Selle aasta esimestel päevadel tuli EASi positiivne otsus ning kogu plaan omandas hoopis uue nägemuse. Mõttest ehitada endale kanamaja sündis hoopis projekt kanalate suuremaks tootmiseks.” _

Mitu kana on ühel perel paras pidada?

Ühe keskmise pere munavajaduse katab kolm-neli kana. Nende munemisaktiivsust mõjutavad tõug, vanus, sööt ning aastaaeg. Lihtsa küsitluse põhjal ongi meie kanalad mõeldud kuni neljale kanale. Nende eest jõuab hoolitseda ja kanala mahub tagahoovi. Kanade pidamise tänapäevased piirnormid on ära toodud seadusandlikes aktides

Millest koosneb kanala?

Margus Tammemäe: „Oleme töötanud koos arhitekt Taavi Kuningaga (Tempt arhitektuuribüroo) välja kolm kanakuudi mudelit, mis on praegu täiustamisjärgus. Neid on võimalik vaadata siin. Üks on kuni neljale kanale mõeldud põhikuut, mis koosneb lindudele sobivast kuudist koos õrre ja pesadega ning jooksuaedikust. Teine mudel võimaldab moodulitega kanalat laiendada kaheksale, kaheteistkümnele ja enamale linnule. Kolmas mudel nimega Lennuk on ruumisüsteem, mis on mõeldud rohkem kui neljale kanale. Põhimudelid on valmis, ent nüüd viimistleme neid kana-, inim- ja materjalisõbralikumaks.

Kanakuut tundub väike asi, aga detaile, millele mõelda, on kuhjaga. Kanakuuti peab olema mugav hooldada, see peab ilmastikule vastu pidama, olema laste- ja röövloomakindel, samas kerge ja kanadele mugav. Õrs tuleb teha õige jämeduse ning viimistlusega, see peab olema vajalikul kõrgusel ja pesast sobival kaugusel. Inimesele on aga tähtis, kus ja kui suur on puhastusluuk, kust saab mugavalt mune võtta, kuidas on hea paigutada jootmis- ja söötmisnõud ja nii edasi.

Kõik kanalad on ehitatud puidust ning värvitud loodussõbralike värvidega. Jooksuala on piiratud keevisvõrguga, et kaitsta linde rebaste ja teiste huviliste eest. Kavandame kanalatele ka rattaid, et kanamaja saaks ja jõuaks aias üksi nihutada. Kanakuudid on esialgu mõeldud kanade suviseks pidamiseks. Enamikul linlastel pole võimalusi kanade talvitamiseks, sest linnud vajavad plusskraadides ja ventilatsiooniga ruumi. Talvel munemiseks on näiteks vaja 5–7 soojakraadi. Edaspidi tahame pakkuda lisaks kanalatele niinimetatud täispaketi võimalust: et meilt saaks üürida suveks kanala koos elanikega. Nii saab võtta hooajaks suvekoju lemmikud-munejad. Peale kuudi on kanapidamiseks vaja veel söögi- ja jooginõusid, toitu, „suplemise” liiva ning vastutustunnet.”

Linnupidamine linnaaias – mida ütleb seadus?

Keskkonnaametnike sõnul võib kanu linnas pidada, kui ei rikuta avaliku korra eeskirja ega häirita naabreid. Võimalik probleem on seega kuke kiremine, sest kanad suurt lärmi ei löö. Munade saamiseks aga pole kukke vajagi, ja kuna isaslindu peetakse vaid tibude saamiseks, ei ole linnakanalale takistusi. Mõne ilutõu kuked on küll väga dekoratiivsed ning neid kasvatatakse puhtalt imetlemiseks. Naabritega tasub aga suhete hoidmiseks alati oma plaanid läbi rääkida. Enamasti on rõõm ja huvi ju vastastikune, eriti kui sellega kaasneb karbike väärt mune!

Kanapidamise ettevalmistav ABC

Kogemusi jagab Mailis Kess, neljandat aastat hobikarja pidaja. „Kanade võtmine eeldab nagu teistegi koduloomade-lindude puhul põhiteadmisi nende pidamisest ning tingimusi nende kasvatamiseks,” soovitab ta.

  1. Uuri enne lindude võtmist teabekirjandust, et saada ettekujutus kanapidamise rõõmudest ja muredest ning osata reageerida ootamatuste puhul. Päringuga „linnukasvatus” leiad veebist mitmesuguseid käsiraamatuid ja artikleid. Suureks abiks on kindlasti enam kui tuhande kasutajaga „Kodulindude foorum”. Sealt leiad tõenäoliselt vastused kõikidele küsimustele. Samuti soovitan Facebooki gruppi „Linnukasvatajad”. Mõtle kindlasti ka sellele, mis saab kanadest siis, kui sa ei soovi neid enam pidada või nende munemisiga läbi saab.
  2. Tutvu lindude valikul tõuomadustega. Kanad jaotatakse muna-, liha-muna- või lihatõugudeks (broilerid). Tee valik selle järgi, mis on sulle enim oluline: kas välimus, külmataluvus, munade värv või munemise aktiivsus. Tõud erinevad ka iseloomu ja suuruse poolest.
  3. Pane valmis:
  • Kanakuut ja aedik, et linnud saaksid turvaliselt värskes õhus siblida ja päikesevanne võtta ning vajaduse korral varjuda külma, tuule, vihma või kiskjate eest. Kanakuudis peaks olema allapanuks saepuru, õled või muu hästi imav materjal (hein või põhk). Kui tahad võtta kanu pikemaks ajaks kui üheks suveks, on talvitumisruum väga tähtis.
  • Sööginõu (söötur või küna) ja jooginõu (jootur), mida saab osta põllumeeste e-poodidest ja kauplustest või valmistada ise.
  • Sööt – munakana vajab keskmiselt 110–120 grammi sööta päevas. Toit peab olema täisväärtuslik, sisaldama kõiki kana jaoks tarvilikke aineid. Siis on linnud terved, rõõmsad, aktiivsed ja munevad hästi ning munadki on täisväärtuslikud. Söödateema on kanapidamises ehk üks mahukamatest. Kõige usaldusväärsem on kasutada täissööta või muule toidule, näiteks teraviljale lisatud täiendsööta. Kui soovid mahemune, kasuta mahedalt toodetud sööta. Lisaks söövad kanad hea meelega koduseid köögiviljajäätmeid (juurviljakoored ja -pealsed), lihatooteid (hakkliha), valku sisaldavaid tooteid (kohupiima). Aiamaal siblides toituvad linnud tõukudest, tigudest, taimede pealsetest (naat, linnurohi, aga ka ettejäävad kultuurtaimed).
  • Puhas vesi peab olema kogu aeg kättesaadav.
  • Toidu peenestamiseks vajavad kanad pugu täiteks liiva või lubjakivi sõmerikku.
  • Purustatud munakoorte tarbimine laseb moodustuda tugeval munakoorel.
  • Liiva, kuiva mulla või tuha sees suplemine aitab puhastada sulgi ja vältida parasiite.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid