Iga sentimeeter põrandast olgu soojustatud

TM Kodu&Ehitus
Eramute karkassist vahelagedes kasutatakse pigem pehmeid plaate (villad), mida on parem paigaldada. | Shutterstock

Hinnanguliselt on eramajas soojakadu läbi põranda umbes 8–12%. Põranda lahenduse planeerimisel ei tohiks soojustuse arvel kokku hoida, sest inimene tunneb külmast tulenevat ebamugavust varvaste või näppudega.

Hilisem betoonpõranda või maja vundamendi soojustamine läheb väga kalliks maksma, ütleb Reideni Plaat ASi müügijuht Aldo Unga.
Soojustuse lahendus sõltub väga palju konstruktsioonist ja selle asukohast hoones. Sellest tulenevad ka nõuded soojustusmaterjalile; kas soojustus peab võtma vastu mingi koormuse või asub karkassi sees; kas peab olema tagatud niiskuskindlus või mitte; kas peab olema parem tulepüsivus; kas saab paigaldada ühes või mitmes kihis; kui ruumi vähe, siis tuleb kasutada  parema soojapidavusega materjali, mida saab kasutada õhema kihina jne.

"Põrandad-vundamendid, mis on kokkupuutes pinnasega, soojustatakse peamiselt plastipõhiste soojustustega ning EPS-soojustusmaterjal sobib nendesse kohtadesse väga hästi, sest omab suurt koormustaluvust, head niiskuskindlust," räägib Aldo Unga.
Korruste põrandate soojustus sõltub sellest, kas tegemist on eramu, korrusmaja või ühiskondliku hoonega. Eramute karkassist vahelagedes kasutatakse pigem pehmeid plaate (villad), mida on karkassi sisse parem paigaldada.

Betoonist vahelagede puhul saab kasutada EPS-soojustust ning vesipõrandakütte torustiku paigaldamiseks saab kasutada selleks otstarbeks mõeldud spetsiaalset toodet. Kortermajades ja ühiskondlikes hoonetes on tõenäoliselt vaja kasutada sammumüra tõkestavat plaati.

 

Põranda konstruktsioon sõltuvalt viimistlusest

 

Puitkarkassi ja laudpõranda puhul kasutatakse pigem pehmete plaatidega (villad) soojustamise lahendust. Põrandaküttega põrandatele, mille soojustuse peal on tasanduskihid koos küttelahendusega, sobivad paremini EPS-materjalid. Plaatpõrandaga märgade ruumide (vannitoad, duširuumid, saunad) soojustamiseks sobib samuti EPS-materjal tänu heale niiskuskindlusele.

EPS-materjali suur koormustaluvus võimaldab ehitada ka nn ujuvpõrandaid, mille viimistluskatteks sobivad parketid, plaadid, vaibad jne. Materjali valikule ja konstruktsiooni õigele lahendusele on lisaks olulised ka

tööde teostus; toote lihtne töödeldavus, toote kättesaadavus. Eestis kasutatavad EPS-tooted on enamikus valmistatud ka Eestis ja tootja lähedus võimaldab kiiresti tellida  erimõõdulisi (paksus, kuju jne) tooteid, et iga sentimeeter põrandakonstruktsioonis saaks korralikult soojustatud.

Sarnased artiklid