Helge ja harmooniline

Kersti Jaigma
Kõrge ja avara õhuruumiga elutuba | Helena Kukk

Therese ja Joel Ostrat ning pisike Johan naudivad nii suviseid kui ka talviseid nädalalõppe sisekujundajast perenaise enda kujundatud maakodus Haanja maalilise kuppelmaastiku ning väikese järve lähistel.

Kui suve- ja nädalalõpukodu rajamine plaani võeti, tundus loogilise sammuna ehitada see Therese kodukanti Võrumaal, suurele looduskaunile maatükile järve kaldal. Peale asjaolu, et ümberkaudsed maad on kuulunud naise perekonnale juba põlvkondi ning siinsete metsade ja kuplite vahel ollakse justkui juuripidi kinni, võlusid tuttavad rajad suurepäraste suvepuhkuse- ja talispordivõimalustega. Just viimase tõttu sai esialgu kavas olnud suvemajast lõpptulemusena aasta ringi mugavaks äraolemiseks sobiv nädalalõpukodu.

Pärast põhjalikku kaalumist, milline maja täpselt tulema peaks, jäi sõelale GreenCube’i tehasemaja. Esiteks tundus 140ruutmeetrine kahe korrusega elamu igati sobiva suurusega ja teiseks oli tootja paindlik ning kohandas projekti omanike erisoovidele vastavaks (lausa nii palju, et uus majamudel sai nimeks Therese). Ennekõike oli oluline avada maja järvele ja künkalt hoone juurde laskuvale teerajale.

Interjöör, mille lahutamatuks osaks on avarad vaated, tuli õhuline, helge ja valge. Pilk saab vabalt rännata kõrges avatud ruumis ja ka läbi suurte klaaspindade majast välja, loodusesse. Valges elutoas valitseb harmoonia ja rahu, valitud materjalidki – naturaalne puit, kivi, tekstiilid − on kooskõlas ümbritsevaga.

Oma perele maakodu kujundamine oli perenaisele mõnusaks loominguliseks eneseteostuseks. Tekstiilikunstniku haridusega Therese on juba mõnda aega oma ettevõtte Roommood kaudu sisekujundusega tegelenud, tehtud on nii abikaasa Joel Ostratile kuuluvate restoranide kujundusi kui ka erinevaid erainterjööre.

Kui Ostratite Tartus asuv linnakodu on läbi ja lõhki moodne, minimalistlik ning rangelt mustvalge, siis Võrumaale taheti vastukaaluks hoopis teistlaadi atmosfääri: sundimatut, vaba ja pisut boheemlaslikkugi. Kohta, kus potid ja pannid on avatud riiulitel ning vahvad aksessuaarid, mõned vanad mööblitükid ja moodne sisustus loomulikus koosluses. Sooviti paika, kus oleks hingamisruumi ja vabadus lihtsalt olla.

Pika söögilaua kohal rippuvad kuldsed valgustid leiti Mustri poest juba enne, kui maja kerkima hakkas, ning lampide viimistlusest inspireerituna pikiti kuldseid detaile hiljem mujalegi interjööri. Põhjamaist helgust vürtsitavad aafrikapärased esemed, paljud põnevad meened pärinevad ja tuletavad meelde pere hiljutist reisi Lõuna-Aafrika Vabariiki. Köögiga on toodud sisse sinine värvinüanss ja kontrasti pakub tume puit.

Tänu aksessuaaridele on kodu loodud muutuma, neid tulevikus ümber sättides või asendades saavad ruumid lihtsalt uue ilme ja meeleolu. «Kavandasin interjööri põhja teadlikult turvalise ja kvaliteetsena, et hoida mängulisust detailides,» selgitab Therese oma kujundusprintsiipi. Tubade seintel ja osaliselt lagedes on valge laudis, põrandaid katab puit ning köögitsoonis looduskivi.

Kaldlagedega ruumid, iseäranis teisel korrusel, nõudsid tellimusmööblit ja kogu maja eritööna tehtud sisustus valmis kohalikus Võru ettevõttes Sisuko. Kohalike meistritega asjaajamine oli mugav ja lihtne ning ühtlasi võimalus kodukandi ettevõtlusesse panustada. «Oleme siiralt tänulikud paljudele asjalikele koostööpartneritele, kes olid nõu ja teadmistega projekti juures abiks,» võtab Therese kokku õnnestunud tulemuse saladuse.

Elutoa suur ja mugav diivan telliti Tallinnast salongist Treimann Mööbel & Disain, samuti võluva terviku moodustavad peeglid, kohvilauad jmt väiksemad sisustuselemendid. Praktilisi kandik-lauakesi saab mugavalt tõsta näiteks elutoast kööki või söögilauale ja terrassile.

Viisis, kuidas asjad, värvid ja materjalid on siinses kodus kokku sobitatud, on kahtlemata annet, meisterlikkust ja head stiilitunnetust. 

Sarnased artiklid