Arglikule algajale

Üllar Ende
Shutterstock

Millest alustada, kui oled olnud tubane, lihtsalt vähe liikunud või mõne põetud haiguse tõttu kehaliselt nõrk? Ometi on tahtmine ennast veidikegi liigutada ja tahtmisest kõik algabki.

Küllap on nii mõnigi salajas mõelnud: prooviks õige võimelda, sest asjatundjad lubavad sellega valu ärahoidmist või leevendust, kenamat keha, lõdvestust elupingetest ja hoopis etemat enesetunnet.

See kõik on tõsi. Aga kuidas sa hakkad võimlema, kui enda meelest paindud nagu puutükk või kui kõhulihased on nagu pehme sai?

Iga treening algab algusest, ikka pisitasa ja raskema poole. Kes võimlemismaigu on juba suhu saanud, ei kahtle enam asjatundjate lubaduses, et siis on nii kehaliselt kui ka vaimselt hoopis parem elada.
 

Mida teha kõigepealt?

 

Õpi kehasõbralikult hingama

Enne võimlemisega alustamist tuleb õppida õigesti hingama. Kui hingamine on õige, siis saab organism rohkem hapnikku. Algul ongi kõige tähtsamad hingamisharjutused.

Hinga selili või istudes sisse ja loe häälega: "Üks-kaks-kolm-neli-viis…", kuni tekib väljahingamisrefleks, ja siis hinga ruttu sisse. Mõni suudab lugeda isegi mitmekümneni. Kui tuleb köha, siis köhi kõik välja.

Hinga seistes või istudes nina kaudu sügavalt sisse (kõht läheb ette). Kui tekib väljahingamisrefleks, hinga aeglaselt välja, suru kõht sisse ja vajuta kergelt roietele, et kogu õhk tuleks välja. Tee nii mitu korda.   

Pärast hingamisharjutusi tee mõni minut soojenduseks kiiret kõndi või sörkjooksu (toas ühe koha peal).

 

Jätka ja lõpeta venitusega
 

Enne võimlema hakkamist võiksid kõigepealt lihaseid venitada. Venitamine on tõhusam, kui oled enne teinud veidi soojendusharjutusi.

Tavaliselt on keha vöötlihased pinges, mingit tegevust alustades pingutame neid veelgi. Kui aga teha enne venitusharjutusi, aitab see lihase endisel pikkusel taastuda ja pinge kaob (vaata, kuidas kass end pärast magamist venitab). Nii on ka väiksem võimalus, et pingest tekib valu.

Venitamine soodustab lihasest piimhappe väljaviimist, mis omakorda väldib treenides lihaste ning kõõluste vigastamise ohtu.

Kui oled otsustanud alustada, hakka pihta! Isegi kui algul tundub, et harjutustest polegi suurt kasu, aitavad need liikumisvaeguses olnud lihaseid turgutada ja vereringet parandada.

Trenni lõpus tasub lihaseid lõdvestada veel kergete venitustega.

 

Toeks võib olla lemmikmuusika

Kindlasti tuleb häälestada end sellele, et nüüd ma hakkan võimlema. Kõige lihtsam: pane taustaks mängima lemmikmuusika – see tõstab tuju ja võimlemine ei tundugi enam mõttetu kohustus.

Sarnased artiklid