Aprillikuu aiatoimetusi
kodus.ee
Shutterstock

Aprillis ära unusta järgmisi aiatöid. 

Maa soojenedes ja tahenedes võib külvata külmakindlate kultuuride – redis, hernes, spinat, salat, porgand, sibul ja põlduba – seemneid. Kasvuhoones või laval kasvatamise korral saad saaki varem.

On paras aeg külvata ettekasvatamiseks paljusid suvelilli, samuti püsikuid ja mõningaid köögivilju.

Suvelilledest külva ettekasvatuseks aedaster, lõvilõug, levkoi, peiulill ja keskpäevalill (kuu algul); lillhernes, parkjuur, päsmaslill, rebashein ja pruudisõlg (kuu keskpaigas) ning neiusilm, kosmos, aed-rõngaslill ja lilltubakas (kuu lõpus).

Maasikapeenral istuta mulda tagasi talve jooksul kerkinud taimed. Vanu lehti ära veel korista, sest need kaitsevad öökülma eest.

Varaseid külve kaitse katteloori või kilekattega. Katteloor on hea vahend näiteks porgandikärbse ja mõne teisegi kahjurputuka tõrjeks.

Külvates tee peenarde plaan ja paiguta uued külvid viljavaheldust arvestades.

Head naabrid toetavad teineteist. Kavanda kõrvuti sibulad ja porgandid, oad ja kõrvitsad, peiulilled ja kapsad.

Tõsta seemnekartulid tuppa valguse kätte.

Üle on vaja vaadata ning seada korda muruniitja ja trimmer – neid läheb peagi vaja!

Püsikupeenralt lõika ära vanad varred, puhasta peenar ja kobesta muld. Seda tuleb teha ettevaatlikult, et tärkavad lilled viga ei saaks.

Sibullilled tahavad väetiseveega kastmist – see ergutab neid lopsakamalt õitsema ning järgmiseks aastaks jõudu koguma.

Kõrreliste talve jooksul lamandunud lehed-varred tuleb ära lõigata.

Kui maa on sulanud, väeta puid-põõsaid, roose, rodosid. Väetis sega ettevaatlikult taime juurte ümber mulda. Pikatoimelise väetise abil saavad taimed toitaineid terveks suveks.

Nüüd on õige aeg istutada paljasjuurseid hekitaimi ja puid-põõsaid. Aiandist istikuid valides tuleb eelistada veel puhkemata pungadega taimi, sest öökülmad võivad liiga vara lehtinud isenditele liiga teha.

Pottidesse võib juba istutada väheseid miinuskraade kannatavaid varajasi õitsejaid: võõrasemasid, lõosilmi, nartsisse jt.

Kevadine tiigipuhastus tuleb samuti ära teha kohe pärast jää sulamist. Kõige mugavam on vesi välja lasta ning kivid, põhi jm pinnad survepesuriga ära puhastada, vajadusel ka harjaga puhtaks nühkida.

Jätka toataimede kevadist korrastamist: lõika tagasi vormi, pane potis olevale mullale värsket peale, vajadusel istuta taim ümber, tee lõikusjääkidest pistikuid.

Lõika aknalaual talvitunud pelargoonid ja fuksiad tagasi kolmanda-neljanda leheni.

Istuta pottidesse daalia- ja kannamugulad.

Külva ettekasvatamiseks köögivilju, maitsetaimi ja suvelilli.

Kohe pärast lume sulamist, aga kindlasti enne lehtede ilmumist väeta sibullilli.

Kata murulauk kattelooriga, et saaks teda varem tarvitama hakata.

Vaata üle pottides talvitunud okaspuud. Pruuniks muutunud taimed viska ära, vähem kahjustunud puud istuta kuhugi silma alt ära kosuma.

Talvekatted võta roosidelt, elulõngadelt, rododelt jne ära alles siis, kui maapind on täielikult sulanud. Taimede elustamiseks kasta neid leige veega.

Viljapuid võib lõigata nii kaua, kuni pungad hakkavad avanema. Seni, kuni lehed kasvavad ja saavutavad lõpliku suuruse (umbes jaanipäevaks), ära puud häiri. Seejärel võid uuesti lõigata. NB! Suvel lõigatud viljapuud ei kasvata nii palju vesivõsusid kui need, mida lõigati kevadel.

Arbuus külva ettekasvatuseks aprilli teisel poolel, melon kuu lõpus.

Munast kooruvate lehetäide hävitamiseks pritsi viljapuid: kasuta raud- või vasksulfaati, rohelist seepi, vahendeid Neko või Neemazal. Need toimivad siis, kui õhusooja on vähemalt +5 °C.

Riputa kasvuhoonesse kollased liimpüünised karilaste jt lendavate kahjurite püüdmiseks.

Hüva nõu ja kasulikke aianippe leiad sellest käsiraamatust.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid