Kuidas uut ja vana siduda
Vanade mööblitükkide kokkukuhjamine kodus võib tekitada tunde, et oled sattunud kolikambrisse. Ainult uhiuued asjad reas mõjuvad aga hingetult, sest neil puudub nõnda isikupära.
Kõige parem, kui suudad uut ja vana teineteist täiendama panna: vana söögilaud ja uued toolid, uus kummut ja antiikne peegel võivad tõenäoliselt sobida.
Pisikesed „uusvanad” sisustusdetailid, näiteks vanaaegses stiilis lülitid ja pistikupesad seovad eri ajastud ühte.
Kui sisustatakse vana maja, võiks näha vaeva vanade ehitusdetailide taastamisega. Ajastule vastavate akende, uste ja põrandaliistude taastamine võib anda vägeva efekti ning loob edaspidiseks sisustamiseks mõnusalt inspireeriva ja väärtusliku tausta.
Kust asju otsida
Toredaid vanu esemeid võib leida poest Sõbralt Sõbrale, Uuskasutuskeskusest ja teistest vanakraamipoodidest ning vanavaraturgudelt ja - laatadelt. Kindlasti tasub surfata ka Facebooki ostu-müügigruppides ja mujal veebis, kus kaubeldakse antiikse kraamiga. Suhtlusmeediast võib leida vihjeid, kui mõni sõber-tuttav kolib või soovib muul põhjusel üleliigseks osutunud esemetest vabaneda.
Kui remondid vana maja, siis võivad aarded peituda ka viimase viimistluskihi all: kipsi alt võib vabaneda uhke laelaudis või kumer peegelvõlv, reliini all on vahel peidus kena laudpõrand ja tapeedikihtide varjust koorub unustatud uks. Need detailid võivad saada sinu uue kodu kroonijuveelideks.
Mida silmas pidada?
Otsi võimalikult heas korras olevat vanamööblit ja sobitagi see oma kodu sisustusega just sellisena, nagu see on. Kui mööbel siiski vajab korrastamist, siis küsi kindlasti nõu professionaalidelt. Koolitusi ja infoallikaid leiad näiteks lehelt www.antiigiveeb.ee.
Restaureerimisteenust tellides uuri kindlasti meistri ametioskusi ja tausta ning küsi soovitajaid. Asjatundmatul tegijal võib nii mõndagi viltu minna, mistõttu eseme väärtus hoopistükkis väheneb.
Kui mingist asjast on järele jäänud vaid üksik võluv jupp, siis ole leidlik ja kasuta seda uute esemete ilmestamisel või loomisel: vanadest põrandalaudadest võib saada riiul, kohvikannude kaaned sobivad näiteks rätikunagiks vms.
Vahel saab ka üsna väheväärtuslikust ja ilmetust esemest omanäoline ning armas, kui see kas või lihtsalt üle värvida. Igal juhul võid nõnda kindel olla, et teistel sellist ei leidu.
Pärimustekstiilid
Kui mööblit osatakse üldiselt vanavarana hinnata, siis vanaaegsed tekstiilid, eriti vaibad, tekid ja padjad, leiavad pahatihti tee prügimäele. Ometi saab oskuslikult kootud käsitöövaibaga, kas või vanaema tehtud lihtsa ristpistetikandiga, anda täiesti ainuomase ilme ka päris moodsale interjöörile, kus muidu ehk antiigihõngulistel esemetel kohta ei olegi.
Villaseid tekstiile ja suuri põrandavaipu saab lasta professionaalselt puhastada pesumajas, patjadele tuleks kindlasti panna uus sisu.
Tänu Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiale on hakanud peent pärimuslikku käsitööd ilmuma ka käsitööpoodidesse, kus tihti on olemas ka meistrite kontaktid ja tellimisvõimalus. Vt näiteks www.handicraft.ee.
Vaata materjali
Mööblit valides vaata materjali. Tihti juhtub, et vana mööbel on kõvasti kvaliteetsem kui uus. Täispuidust kapp või laud ei logise ega kõigu, riiulitele võib laduda mis tahes raskusi, kartmata eseme liigestest lahtiminekut. Kui otsid head vitriinkappi, tasub silma heita ka metallist kappidele – näiteks sellistele, mida vanasti kasutati haiglates ja apteekides. Kriimud ja kulumine lisavad neile vaid väärikust.
Hea leid on ka vanaaegsed tööstuslikud valgustid, ehkki enamasti tuleks sellistel välja vahetada juhtmed ja sokkel.
Vanavarapoes mööblit valides vaata kindlasti ka toolipõhja või laua alla ja kapi taha – kui veab, siis leiad sealt põnevaid vihjeid meistrile või eelmistele omanikele.
Kuidas teada asjade õiget hinda
Kas vana mööbel on odavam kui uus? Mitte tingimata. Mööbli korrastamine on teinekord üsnagi kulukas ettevõtmine. Siiski võib leida uuest asjast ka kordades odavama mööblitüki. Päris kindlasti saab kindel olla, et omandad ainulaadse eseme, mis on endiselt väärtuslik ka aastakümnete möödudes. Tõenäoliselt ta ka kestab kauem kui uus.
Võrdle enne kallist ostu kindlasti sarnaste esemete hindu veebis, sest need võivad märkimisväärselt kõikuda. Muidugi mõjutavad objekti väärtust ka selle seisukord, unikaalsus ja iga. Pane tähele, et üldiselt nimetatakse antiigiks üle saja-aastaseid esemeid. Nostalgiliste möödunud aastakümnete toodete iseloomustamiseks on käibel moodne sõna vintage.