9 nippi, kuidas puidust lõikelauda mustusest puhtana hoida

kodus.ee
Lõikelaud on köögis üks kõige räpasemaid esemeid ja kuigi paljud seda ei tee, peaks lõikelauda pesema peale igat kasutuskorda. | Shutterstock

Kuidas hooldada puidust lõikalauda nii, et selle ilus välimus säiliks kaua? Hooletu kasutamise või teadmatuse tõttu muutuvad puidust lõikelauad kiiresti koledaks ja ebahügieeniliseks.

Kui oled otsustanud valida puidust lõikelaua, siis jäta kõrvale õhukesed vineerist variandid, sest need muutuvad pesemisel peagi kasutuskõlbmatuks.
Parmad on lehtpuust valmistatud lõikelauad, nagu näiteks tamm, pihlakas, kask, aga miks mitte ka vaher.

Puidust lõikelaua hooldamise ABC ehk mida sa peaksid kindlasti teadma.

1. Puidust lõikelaud on poorne, mis tähendab, et sellele kulub ära kaitsekiht, mis ei laseks igal toidumahlal puitu imbuda. Toidumahladest tekivad plekid, lõikelaud võib koolduda ja jäägid puidus võivad hakata ka toidu maitset mõjutama. Selle vältimiseks tasub puidust lõikelauda korra kuus õlitada.
Vala lõikelauale õli ja nühi see puhta käterätiga või ka svammiga sisse. Lase paar tundi seista ja kuivata liigne õli näiteks pabersalvrätikuga ära. Õlitamine muudab puidu veekindlamaks ja kiiremini kuivavaks (ning kindlasti ka hügieenilisemaks!). Samuti ka kriimustustele-sisselõigetele vastupidavamaks.
Mingil juhul ei tohi aga õlitamiseks pruukida tavalist toiduõli, mis sõltumata kvaliteedist ja hinnast ajapikku ikkagi räästub ja omandab halva lõhna. Õlitamisel võiks kasutada näiteks linaõli.

2. Hea alternatiiv linaõli asemel on ka kookosõli kasutamine. Võta väike kogus kookosrasva, soojenda käte vahel või sulata 15 sekundit mikrolaineahjus, kanna rätikuga see lõikelauale. Lase üleöö seista ning eemalda üleliigne õli laualt. Vajadusel korda seda.

3. Lõikelaua pesemisel ei tohiks kasutada traatharja või karedat pesukäsna. Kuigi need võivad sobida mustade pottide ja pannide puhtaks hõõrumiseks, on need lõikelaua jaoks liialt abrasiivsed, lõhuvad selle pealispinna ja teevad õlitamise mõttetuks. Pese lõikelauda alati pesulapi või pehme käsnaga!

4. Lõikelaua eluiga aitab kenasti hoida ka see, kui lõikumisel kasutatakse piisavalt teravaid nuge. Nüri nuga nõuab jõulisemat kohtlemist ja seeläbi saab ka lõikelaud rohkem kannatada. Seetõttu aga jäävad bakterid väikestesse vagudesse pesitsema ja liiguvad sealt toidu külge edasi. Selleks, et aru saada, kas sinu nuga on piisavalt terav, proovi lõigata näiteks tomatit või ka paberit. Kui tomati lõikamisel tuleb sirge viil ning nuga läbib kergelt tomati, on tegemist terava noaga. Kui aga viilutamine osutub noaga keeruliseks, on nuga nüri ja vajab teritust.

5. Lõikelaud on köögis üks kõige räpasemaid esemeid ja kuigi paljud seda ei tee, peaks lõikelauda pesema peale igat kasutuskorda. Pese seda kuuma vee ja nõudepesuvahendiga ning loputa korralikult puhtaks. Ärge kasutage kemikaale, vaid “öko” märgistusega tooteid.

6. Kui oled hakkinud toorest liha, võid seda puhastada ka lahjendatud valgendiga (valge äädikaga), kuid seejärel loputa lõikelaud eriti hoolsalt kuuma veega puhtaks. Pärast pesemist pane lõikelaud püstiselt õhu kätte kuivama või kuivata kohe köögirätikuga see kuivaks. Ära jäta seda niisama vedelema, sest laua alla jäänud niiskuses on bakteritel eriti mõnus vohama hakata. Üldiselt võiks hoida eraldi liha ning köögiviljade lõikelauad.

7. Mõni toit määrib lõikelauda rohkem kui teised. Kui granaatõunast või punapeedist on jäänud lõikelauale tugevad punakad plekid, saad neist lahti, kui teed plekkidele “suurpuhastust”. Raputa lõikelauale meresoola ja hõõru see sidruniviilu abil laiali. Sidrunimahl desinfitseerib ja eemaldab ebameeldiva lõhna, sool omakorda aitab mustust maha hõõruda. Samuti aitab plekke eemaldada ka soodapasta. Pasta tegemiseks vajad 2 tl söögisoodat, 1 tl soola, 3t l kuuma vett. Sega koostisosad pastalaadseks ning kanna plekkidele.

8. Kui soovid, et puidust lõikelaua ilus välimus säiliks kauemalt kui paar kuud, siis võid enne õlitamist lõikelaua üle käia ka äädikaga ning seejärel asu õlitama.

9. Puit on väga kapriisne materjal, mis liigse niiskuse või ka kuivuse korral hakkab n-ö mängima. Laual võib tekkida tuju minna kaardu, kõveraks või siis ka paisuda liigse niiskusega. Selle ennetamiseks katsu vältida liigniiskeid kui ka -kuivi kohti.
Kindlasti ära jäta lõikelauda kraanikaussi ligunema, ära pane lõikelauda kindlasti ka nõudepesumasinasse, sest nõudepesumasina kuum vesi ja õhk võivad lõikelaua ära rikkuda ning selle eluiga kindlasti poole võrra lühendada.

Allikas: Mäerand Grupp

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid