8 kuldreeglit kodu sisustamiseks

kodus.ee
Kodu | Shutterstock

Kuigi igal aastal puhuvad ka kodukujunduses moetuuled, on siiski mõned ajatud nõuanded, mida tasub meeles pidada.

Mõnus elutuba | Shutterstock

Mõnus peab olema! Ära ohverda oma heaolu

Kõigepealt peab kodu meeldima sulle endale ning sinul ja su perel peab olema seal mõnus elada. Ära unusta, et inimeste eelistused on erinevad ning kui sulle ikka viimase moe järgi asjad ei istu, ära tunne ennast sellepärast halvasti. Räägi ausalt oma soovidest ja ettekujutustest ka sisekujundajaga, loo endale mõnes veebiportaalis või paberil ideede tahvel ning arutage koos, kuidas su soove parimal võimalikul moel teostada.

Disainer ja aamatu "Creating Spaces" autori Niki Schäferi sõnul on kõige olulisem asi on mõista,  kuidas sa tahad elada. "Kui palju aega kodus veedad, mis vanuses on inimesed, kes seal kodus elama hakkavad - kõik sõltub sellest. Näiteks kui mõned aastad tagasi olid moes pigem suured, avatud ruumid, siis nüüd on suund taas oma ruumile. Kui majas on teismelised, siis on täiesti selge, et nad vajavad oma ruumi, kuhu eralduda."

Oluline on Schäferi sõnul mõista oma vajadusi - kas käid kodus  sõna otseses mõttes vaid magamas, võid teed ka tööd, lastel peab olema kodus võimalus mängida vms.  "Kodu peab vastama selle elanike igapäevaelu vajadustele ja alles siis, kui ruumide plaan kodus on vastavalt vajadustele paika seatud, võiks alles hakata mõtlema põrandakatte, seinavärvide või mööbli valikule. Siingi tuleks esmalt välja mõelda, mis sulle meeldib, mitte teha "käib kah" valikuid, mis hiljem häirima hakkavad," soovitab ta.

Disainer Hans J. Wegneri tugitool Wing Chair kuulub vaieldamatult disainiklassikasse. Väikesed diivanilauad leiti firmast Hals Interiors. | Terje Ugandi

Ära kuluta raha tühjale-tähjale, vaid mõtle investeeringud läbi

Pea meeles, et väiksemad dekoratiivesemed, aksessuaarid, kardinad, tekstiilid jms võivad olla ka odavamad ja vahetatavad, aga väärispuidust mööbel, disaineri looming, kunst püsib su kodus aastaid ning tema väärtus ajas vaid kasvab.  "Väikesed ruumid on näiteks toredad, saad investeerida ilusatesse asjadesse," leiab blogi "Interior Style Hunter" autor Grant Pierrus. "Saad keskenduda detailidele ja tuua koju ainult neid asju, mis tõesti väga meeldivad. Vaata iga mööbliese üle, kuidas see ruumis paikneb ning kuidas selle ümber saad liikuda."

Kodukujunduse planeerimine | Shutterstock

Ära osta asju enne, kui kodu valmis

Paljud alustavad renoveerimist uute padjakatete ostmisest - mis on ok juhul, kui soovid kogu elamisele 30 minutiga värskendavat ilmet anda. Kui aga on plaanis suurem remont ja ümberehitused, ära osta midagi enne, kui oled nelja seina valmiskujul näinud. Alles siis saad ettekujutuse, millised kardinad, vaibad, mööblitükid su elamisse tegelikult ka sobivad. Kui ka pead kuu aega köögita läbi ajama, on see igatahes väiksem väiksem häda kui mahavisatud tuhanded eurod ja paha meel mööblist, mis su koju tegelikult ei sobi.

Milline on "liiklus" kodus? | Shutterstock

Planeeri, tee hoolikalt kodutööd ja pööra tähelepanu detailidele

Kodu kujunduse läbimõtlemine nõuab eeltööd mitte ainult ehitajatelt, sisekujundajatelt jms, vaid ka sa ise pead koduomanikuna hästi läbi mõtlema, milline su kodu olema saab. nagu juba öeldud, loo endale mõnes veebiportaalis või paberil ideede tahvel ning arutage koos, kuidas su soove parimal võimalikul moel teostada. Ära unusta, et pead "liikluse" oma kodus detailideni läbi mõtlema: kuhu tulevad näiteks veekraanid, elektrijuhtmed ja pistikud jne. Muidu võid end küll vaimusilmas näha mõnusalt diivanil raamatut lugemas, aga kui lugemislambile kohta pole, teeb meele mõruks küll.

Milline on kodu loomulik valgus? Milliseid valgusteid vajad? | Shutterstock

Valgus on oluline

Sisekujundajad rõhutavad paljusid asju, mida kodus tuleks arvestada, kuid üht mainivad kõik: valgus ja valgustus on oluline. Kui palju loomulikku valgust su kodus on, sõltub mõistagi akendest.  Suured aknad lubavad elamisse palju loomulikku valgust, kodu mõjub avarana.  Suurtest akendest avanev lummav vaade, näiteks vanalinn, mets, park, meri jms. võib ruumis mõjuda omaette fookuspunktina.Samas on selge, et suured klaaspinnad nõuavad pidevat hooldust ning ka mööbli paigutamisel pead sellega arvestama, et võimalikult palju valgust ruumi pääseks.

Erinevad tegevused kodus vajavad erinevat valgustust. Vaata näiteks siit, kuidas planeerida köögi valgustust või valida laualampi. Mõnusa olemise loovad toas muidugi ka küünlad.

Lase õu tuppa

"Distsipliinide segunemine  ja piiride hägustumine on tänapäevaelu paratamatu osa: möödas on väga kitsa spetsialiseerumise ajad, pigem püütakse üksteiselt õppida ja erineva kaaluga asjade liitmise kaudu saavutada rohkem kui aritmeetiline summa," räägib maastikuarhitekt Karin Bachmann.  "Lõppenud suve pikendamine õuesjade tuppatoomise kaudu on võte, mida saab kasutada just suurema ruumi puhul. Kuldsete jalgadega pargipink köögis, niiskuskindel õuelatern vannitoas ja kraavipervelt niiduki eest päästetud kuusk ja paju lillepotis loovad tuppa hoopis teise meeleolu," leiab ta.

Üheks selliseks võimaluseks on suured klaaspinnad, aknad või klaasuksed -  vaade, mis nõusid pestes või salatit hakkides avaneb, lisab muidu ehk pisikesse köögiruumi avarust.  "Üleminekuid saab pehmendada ka vaheruumidega - näiteks  verandad, katusega terrassid  ja katmata terrassid. Nii ei sega ilmaolud ning aiast kööki pääseb kuiva jalaga. Klaaspind võimaldab aga visuaalset kontakti väliruumiga," jagab Bachmann nõuandeid.

Ära karda loodust ka kodukujundajana: kasuta loodustoone või too lisaks õuekraamile tuppa taimi. "Kui aknad on looduse poole, siis pole kahtlustki, et silm naudib sügise ilu igal hetkel kui pilk õue poole vaatab. ​ Miks mitte siis ka oma kodu  sama meeleolukalt kaunistada," soovitab Katariina Kalda. "Otse loodusest leiab tohutult inspiratsiooni: miks mitte mõned pihlakaoksad kombineerituna pooleldi raagus õunapuuokstega või madalamad mustikavarred  samblikusse torgatuna.  Teatavasti ei seisa kaunid vahtralehed kuigi kaua vaasis, kuid viljapuu oksad on selles osas veidi vastupidavamad." Sisekujundaja sõnul on uus ja tõusev sisustustrend on kasutada interjööris  kuivanud sügislilli  ( näiteks hortensia, kanarbik,  kõrrelised) - samuti hea võimalus  loodusega oma kodu kaunistada.

taimed, vaas
Pihlakaoks vaasis | Shutterstock

Ole loominguline ja kombineeri

Kodu kujundamisel lase oma fantaasial lennata ja mängi: värvide-mustrite, vormide, tekstuuri, stiilide ja ajastutega. Populaarse blogi "Interior Style Hunter" autor Grant Pierrus soovitab näiteks mõelda, milline värv sind rõõmsaks teeb ja ümbritseda end sellega. 

livingroom
Mänguline elutuba | Shutterstock

Ära unusta, et sul on asjad

Kuigi minimalistlik ruum tundub ihaldusväärne, paraku päris ilma asjadeta elada ei saa. Suur osa Kodus.ee küsitlusele vastanud lugejaist tunnistas samuti, et kodu põhiline häda on asjaderohkus ja panipaikade puudumine.  Palazzo sisearhitekt Airita Aim soovitab panipaigad varakult välja mõelda. "Uut korterit ostes ei kipu me mõtlema, et kuhu panna koristustarbed või erinevate hooaegade jalanõud, samuti sporditarbed ," räägib sisearhitekt. "Väikese korteri puhul igatsetakse rohkem ruumi ja õhku, ei taheta palju mööblit. Ent juba algusest nutikalt planeeritud tagasihoidlikes toonides suur seinakapp võimaldab sinna pool elamist ära paigutada ja ruum ei tundugi nii täis olevat," soovitab ta.

garderoob
Sissevaade garderoobi | Shutterstock

Sarnased artiklid