7 soovitust, kuidas valida pottseppa ja jõuda sobiva küttelahenduseni kodus. Ahi, kamin või pliit?

Sisuturundus
Kamin. | Kerameus

Järgides allpool toodud 7 soovitust, suureneb tõenäosus, et kamina või ahju ehitusprotsess laabub tõrgeteta ning sinu koju kerkib just sinu vajadustest lähtuv ning interjööri sobiv küttelahendus.

Ahju, pliidi või kamina ehitamine oma koju on suur ja tähtis otsus. Kütteseadme ehitamine oma koju tundub esmapilgul kallis, kuid samas on tegu pikaajalise investeeringuga. Seepärast on oluline, et kõik otsused ahju või kamina ehitamise protsessis langetaksid teadlikult ja hoolikalt.

Litsentseeritud Kerameus OÜ pottsepp Sander Jänes on erinevaid ahjusid, pliite ja kaminaid ehitanud alates 2008. aastast. Kuigi pottsepatöö on küll tihti tolmune, kuid sellest hoolimata Sander Jänes naudib ahjude, pliitide ja kaminate ehitamist. Tema töö tulemusena valmib midagi reaalset ja käega katsutavat, mis annab inimestele sooja.

Sander Jänes toob välja 7 soovitust, mida järgida hea pottsepa ning praima lahnduse leidmisel.

1. Kontrolli, kas pottsepal on olemas kehtiv kutsetunnistus. See on üks olulisemaid eeltingimusi kütteseadme teenuse pakkuja valikul. Vastavalt tuleohutuse seadusele võib tahkeküttel kütteseadme ehitada vaid pottsepa kutsetunnistusega spetsialist.

2.Tutvu kindlasti pottsepa portfoolioga ehk tehtud töödega. Otsi internetist või palu pottsepal tutvustada oma varasemaid töid. Nii saad esmase ülevaate, kas pottsepa ehitusstiil läheb kokku sinu visiooniga küttekeha välimusest ja ehituskvaliteedist.

3. Enne teenuse pakkuja väljavalimist kohtu kindlasti pottsepaga. Silmast-silma vestluse käigus on võimalik hinnata meistrimeest inimesena. Kuna mõne küttekeha ehitamine võib kesta kuu või rohkemgi, on väga oluline, et inimene kes sinu kodus nii pikka aega toimetab, on sulle ka inimesena vastuvõetav. Vestlus annab ka selguse, kas pottsepp mõistab sinu vajadusi ja soove küttekeha valikul, oskab juhtida tähelepanu olulistele küsimustele ning kas ta oskab anda professionaalseid soovitusi ning pakub välja erinevaid lahendusi.
 

4. Kui oled pottsepa välja valinud, lase tal kindlasti teha kirjalik hinnapakkumine. Küsi, kas pakkumine on lõplik ja sisaldab kõike vajalikku ahju, pliidi või kamina ehitamiseks. Kirjaliku ahju hinnapakkumisega väldid olukorda, kus tööprotsessi keskel või lõpus, küsib pottsepp sinu käest lisaraha näiteks utiliseerimise, lisamaterjalide vms eest. On loomulik, et mõnikord töö käigus tuleb ette muudatusi, kas ahju välimuse või sisemuse osas, või tuleb ette ootamatusi ning sellest tulenevalt võib muutuda ka materjalikulu või tööaeg. Käitumiskord ette tulla võivate muudatuste osas leppige aga kokku enne küttekolde töödega alustamist.
 

5. Hea ja usaldusliku pottsepa-kliendi suhte tagab kirjalikult vormistatud leping. Ka suuline leping on leping, kuid konkreetselt kirja pandud pottsepa ja tellija õigused ning kohustused annavad mõlemale osapoolele suurema kindlustunde.
 

6. Peale töö valmimist on pottsepp kohustatud väljastama kütteseadme kohta ka ahjupassi ja kasutusjuhendi. Pea meeles, et kehtiva ahjupassi väljastamise õigus on seaduse järgi ainult
kutsetunnistusega pottsepal.

7. Küsi julgelt küttekolde garantii kohta. Seaduse järgi on pottsepal kohustus anda oma tööle vähemalt kaks aastat garantiid.


Ahjud, kaminad ja pliidid – igal asjal oma koht
 

Kerameus OÜ ahjud erinevad üksteisest nii välimuse ehk viimistluskihi kui ka sisu ehk lõõrisüsteemi poolest. Ahju valimisel on väga oluline määrata ahju eesmärk eluruumides, kas ahi on vajalik põhikütmiseks või lisakütmiseks.

Põhikütteks oleva ahju puhul on olulised võimsus ja salvestuskestus. Eelnimetatud parameetritest sõltub ahju suurus, ahju mass, kolde suurus ja lõõristiku pikkus. Lisakütteks on soovitav ehitada mõõtmetelt väiksem ahi, salvestav- või õhkküttekamin. Ahju küttekatvus sõltub mitmest olulisest tegurist: soojavajaduse arvutamisel tuleb arvesse võtta, kui hästi on köetav hoone soojustatud ning kui suured on soojakaod lae ja akende kaudu.

Ahju ehitusel on oluline arvestada ka seda, kas ruum on avatud planeeringuga või uksega suletav ruum. Ehitatava küttekeha massist oleneb, kui palju suudab küttekeha soojusenergiat akumuleerida.

Kamin on mugav ja ökonoomne disainielement, mis annab lisaks tuleilu nautimisele ka mõnusat soojust igas kodus.
Kaminaid on kahte tüüpi:
Kaminad, mille eesmärgiks on pakkuda elava tule ilu.
Kaminad, mille eesmärgiks on ruumide kütmine ja elava tule ilu pakkumine. Küttekaminad jagunevad omakorda kahte gruppi.

Õhkküttekaminad. Õhkküttekaminal soojendab malmsüdamik üles kaminakorpuses oleva õhu, mis väljub õhurestide kaudu ruumidesse. Õhkküttekamina korpus on ehitatud kergemast materjalist, kui salvestatava kamina korpus.

Soojust salvestavad kaminad. Soojust salvestavaks muudavad kamina spetsiaalsetest moodulitest ehitatud lõõrisüsteem ja kaminakorpus. Kamina salvestuskestus sõltub lõõrisüsteemi pikkusest ning lõõrisüsteemi ja korpuse ehituseks kasutatud materjalist. Hästi soojustatud hoone korral kütab soojust salvestav kamin ära ka suured ruumid.

Pliit on hea valik nii  tänapäevaesse puuküttega elamusse kui ka igasse maakoju ja suvilasse. Soojamüüriga pliit on parim lahendus väiksemate ruumide soojana hoidmiseks ja on võrreldav plekkahju võimsusega.
Soojamüüriga pliidi funktsioon on eelkõige toidu valmistamise võimalus ja seejärel sooja andmine. Seetõttu on soojamüüriga pliit parim valik, kui lisaks soojasaamisele on kindel soov ka puuküttega pliidil süüa valmistada. Paljud kodu- ja professionaalsed kokad leiavad, et puudega köetud pliidil tehtud toit on oluliselt maitsvam, kui tänapäevasel elektripliidil valmistatu. Soojust õhkuv küdev pliit annab toale lisaväärtusena väga hubase õhkkonna. 
Lisaks on haluküttel töötav soojamüüriga pliit soovitav planeerida piirkonda, kus võib esineda elektrikatkestusi. Elektri puudumisel jääb alles vähemalt vee keetmise ja söögi tegemise võimalus. 

Rohkem infot www.kerameus.ee
 

Sarnased artiklid