7 soovitust investeerimisega alustamiseks

Sisuturundus
Investeerimiseks on erinevaid võimalusi – aktsiad, võlakirjad, investeerimisfondid, | Shutterstock

Investeerimisega alustada ei ole kunagi liiga vara või hilja, kuid fakt on see, et mida varem sa oma raha kasvama paned, seda suuremat kasu sa investeerimisest saad. Siin on sulle 7 soovitust, kuidas oma isiklik rahapuu kasvama panna.

1. Sea eesmärk

Investeerimisega alustades on kasulik seada endale isiklik eesmärk, sest sellest sõltub, kuhu ja kui pikaks ajaks raha investeerida. Kas soovid investeerimise kaudu raha koguda näiteks esimese kodu ostmiseks või selleks, et pensionipõlves mugavalt ära elada ja lastele muretumat ülikoolipõlve võimaldada. Või soovid pikas plaanis endale luua passiivse tuluallika, nii et saaksid palgatööst vähemalt mõnda aega eemal olla või sellest hoopis loobuda.

Eesmärgist omakorda sõltub, kui kaua on sul aega raha kasvatamiseks, sest investeerimisest saadav tulu tekib pikema aja jooksul – mida pikemalt sinu raha kasvab, seda suuremat tulu see teenib. 22-aastaselt pensioniks koguma hakates võid liitintressi abil jõuda aastakümnetega vägagi kopsaka summani, mis ei tähenda, et investeerimisega ei võiks alustada hilisemas eas – tuleb lihtsalt valida lühiajalisem strateegia.

 

2. Vii ennast kurssi erinevate võimalustega

Investeerimiseks on erinevaid võimalusi – aktsiad, võlakirjad, investeerimisfondid, ETF-id, Forex, hinnavahelepingud ehk CFD-d, toorained nagu kuld, hõbe ja nafta, krüptovaluutad jne. Need kõik pakuvad võimalust teenida kõrgemat tootlust võrreldes sellega, kui hoiaksid raha lihtsalt pangakontol. Algajal investoril soovitatakse enamasti alustada investeerimisfondidest, mis paigutavad raha aktsiatesse ja võlakirjadesse sinu eest. Selleks, et teha valik ühe või teise kasuks, tee endale kõigepealt selgeks, mis on mis ja alles seejärel otsusta.

 

3. Kogu teadmisi targematelt

Internetis on põhjatu hulk investeerimisalast materjali, mis on kättesaadav täiesti tasuta. Alustuseks võta ette ja tööta läbi põhjalik juhend investeerimise alustamiseks, kuula erinevaid podcaste investeerimisteemadel ja võimalusel leia endale mõni sobiv investeerimisteemaline koolitus. Ka Facebookis on mitmeid gruppe, kus igapäevaselt parimate investeerimisvõimaluste üle arutletakse, lisaks peavad mitmed tuntud investeerijad blogisid, kust leiad kasulikku infot nii investeerimisega alustamise kohta kui soovitusi ühel või teisel platvormil kauplemiseks.
 

4. Otsusta, kui palju oled valmis riskima

Algajal investoril on kõige lihtsam alustada investeerimist läbi automatiseeritud lahenduste ehk läbi investeerimisfondide või automaatsete kauplemissüsteemide, seda põhjusel, et nendega kaasnev risk on väiksem, samuti ei vaja need nii palju igapäevast sekkumist.

Investeerimine üksikaktsiatesse nõuab oluliselt rohkem pühendumist ja eeldab juba põhjalikumaid teadmisi investeerimisest ja majandusest üldiselt. Ühtlasi pead olema valmis suuremateks riskideks, sealhulgas raha kaotamiseks. Riskide maandamiseks on mõistlik oma investeerimisportfell võimalikult laiali hajutada, näiteks kaasates sinna kõrgema riskiga varasid nagu aktsiad ja kombineerides neid madalama riskitasemega võlakirjadega.
 

5. Ole kursis tehingutasude ja muude võimalike kuludega

Investeerimise puhul pead paratamatult arvestama ka teenustasudega, mis võivad olla üpriski erinevad. Fondides kaasnevad tasud näiteks nii osakute ostmise, müümise kui vahetamisega, samuti fondi sisenemise ja väljumisega. Aktsiate ostmisel ja müümisel kohaldatakse tehingutele komisjonitasusid, mis võivad olla nii fikseeritud summad kui protsent tehingu väärtusest, lisaks võidakse küsida täiendavat tasu sisse- ja väljamaksete eest.

Intressitulu on maksustatav tulumaksuga, seetõttu on mõistlik hoida igapäevane arveldus ja investeerimine üksteisest lahus ja luua endale eraldi investeerimiskonto, mille abil on võimalik investeeringutelt teenitud tulu maksustamist edasi lükata. Kogemuste kasvades võiks mõelda ka investeerimise ettevõtte alla tõstmise peale – see annab võimaluse maksude-eelset tulu uuesti investeerida ja investeeringuid paremini hallata.
 

6. Ära satu esimese kaotuse peale paanikasse

Nii nagu majanduses, on ka aktsiaturgudel oma tõusud ja mõõnad. Kui sinu investeering on miinuses, on oluline säilitada ratsionaalset meelt ja mitte sattuda paanikasse. Tihti mängitakse selle peale, et investorid tahavad oma hapuks läinud investeeringutest iga hinna eest lahti saada. Kui sul on vähegi võimalik, siis ära müü oma portfellis olevaid aktsiaid esimese languse saabudes, vaid jälgi, mis turul toimub. Pea meeles, et raha ei kasvatata mitte päevade ega kuudega, vaid aastate ja aastakümnetega.
 

7. Alusta juba täna

Investeerimise alustamiseks ei ole ühtegi paremat aega kui täna. Tihti arvatakse, et investeerimise alustamiseks ja tulu teenimiseks on vaja suuri algsummasid. Tegelikult ütlevad eksperdid, et sõltumata summast on kõige tähtsam investeerimist alustada kohe täna, sest investeerimise põhiline võlu seisneb finantside võimendamises, mida on võimalik saavutada ainult läbi pikaajalise strateegia. Kui sul ei ole suuri sääste kogutud, võid algust teha väikeste summadega või harjutada kätt mõnel demokontol.

Hoiustades raha pangakontol, ei lase sa mitte ainult suurepärast võimalust käest, vaid lubad vabatahtlikult oma vara väärtusel ajas langeda, sest inflatsioon sööb seda pidevalt. Investeerides oma raha eesmärgist lähtuvalt, oled astunud esimese sammu kindlama tuleviku ja eesmärkide täitumise suunas.

 

Sarnased artiklid