7 aiatööd, mida saab veel detsembris teha

kodus.ee
14.12.2021
Rodod vajavad kindlasti kaitset ereda päikese eest. | Shutterstock

Eesti ilmad ja aastaajad on heitlikud. Iial ei tea ette, kas detsembris on külm ja lumi maas või pigem meenutab pilt vesist sooja sügisilma.  Kui detsembris veel lund maas pole, siis saab aias ära teha nii mõnegi töö. Järgnevalt annab ajakirja Kodu ja Aed aiatoimetaja Kaja Kurg nõu, mida õnnestub detsembris veel ära teha.

Aiatööd detsembris

1. Kui pinnas pole veel külmunud, torka ümber igihaljaste rodode ja päikesepõletusele tundlikele okaspuudele tugikepid, millele on kurja päikese saabudes hea kinnitada varjutuskangas.

2. Ära unusta kaitsta noorte viljapuude tüvesid jäneste, hirvede ja põtrade eest.  Tüvekaitsmed hoiavad õrna koort ka päikesepõletuse eest.

3. Kuni maa pole veel külmunud, võib julgelt istutada lehtpuid ja põõsaid. Istutatud taimele kuhja tüve ümber 10-15 cm paksuselt komposti  või turvast, et maapind juurdumata taime ümber ei külmuks nii sügavalt. Kohev kate aitab kaitsta juuri külmakergituste eest.

4. Ära jäta istikuid pottides talvituma. Kui sa ei tea veel täpselt, kuhu puu või põõsas istutada, siis võta ta ikkagi potist välja ja pane mulla sisse. Tänu maa soojusele on taimel väiksem oht läbi külmuda.

5. Pehme ilmaga võid vabalt lõigata marjapõõsaid ja muid lehtpõõsaid. Raagus võras on hea näha, millised oksad tuleb välja lõigata.

6. Sobiliku ilma korral võib vabalt ka lehtpõõsahekid kääridega üle käia, kui kiirete sügistööde ajal seda teha ei jõudnud.

7. Kui kõik lõikamised on tehtud, siis terita ja õlita lõikeriistad enne talvehoiule panemist. Sa ei soovi ju, et need kevadeks oleks roostetanud.

Allikas: Kodu ja Aed
Kodu ja Aia detsembri numbris saad imetleda „Kodu kauniks” konkursi võitjaid. 
 

Sarnased artiklid