4 nippi: nii püsivad lõikelilled kauem värsked

kodus.ee
Lilledel tuleb vett vahetada ning vaase korralikult küürida. | Shutterstock

Värviline suvi toob vaasidesse lilli oma aiast. Kuidas neid aga kõige paremini säilitada, et õiteilu kaua silma rõõmustaks?

Turguta roose

Roos tahab sooja vett, ja diagonaalset lõikamist. Oluline on aga ilmtingimata lõigata noaga, sest kääridega lõigates pressid varres asetsevad kapillaarid kokku ning roos ei saa enam vett kätte," annab Flowerpoweri florist Heiti Põder väärt nõu. "Levinud eksiarvamus on, et kui roos vajub longu, on tegemist ebakvaliteetse ja kuivanud lillega. Roos vajub aga longu, sest ta ei saa vett kätte," selgitab Põder.

"Kui on näha et roos hakkab ära vajuma, tuleks vart diagonaalselt lõigata, seejärel ajalehepaberisse kõvasti torru keerata ja panna korraks kuuma vette. Seejärel panna need vaasi, koos vaasiga jahedasse, näiteks külmkappi +5 temperatuurile, et roosid saaks taas elujõudu koguda," õpetab ta. Oluline on Põderi sõnul ka see, et lillede lehed ei tohi kunagi vette minna. "Kui tahad, võid roosi varrele teha sisselõike, et oleks rohkem imavat pinda," soovitab florist.Sarnaselt roosile tuleks kohelda ka teisi puitunud varrega lilli, näiteks hortensiaid, aga ka sirelioksi.

Ära kanna käes

Lilli tasuks transportida mitte neid pihus hoides, vaid korvis, paberisse pakituna, lõikekohal märg rätik vms. Kui plaanite neid alles järgmisel päeval kinkida, tuleks lilled ööseks jahedasse ja hämarasse keldrisse tõsta.

Lillekimbu suurimad vaenlased

Lõikelilled eelistavad jahedamat temperatuuri, kõrget õhuniiskust (võid neid aeg-ajalt veega pritsida) ning loomuliku valgusega ruume. Nende suurimaks vaenlaseks on otsene ere päikesevalgus, tõmbetuul ja kuumavad radiaatorid. Samuti ei maksa lõikelilli hoida puuviljade vahetus läheduses - viimaste riknemine võib mõjutada ka lilli.

Pese vaasid ja vaheta vett

Floristi sõnul seisavad lilled kõige paremini, kui vett iga päev vahetada. "Iga päev võib teha ka uue lõikuse. Tuleb arvestada, et mida suurem kimp vaasis, seda kiiremini vesi roiskub - aga vesi peaks vaasis kindlasti selge olema," räägib Heiti Põder. Samuti tuleks vaase korralikult pesta - eriti väga popid läbipaistvad vaasid näevad "rantidega" näotud välja.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid