10 nippi, mida iga orhideekasvataja peaks teadma

Alari Suurmets
Kodu & Aed
Orhidee vajab asjatundlikku hoolt | Shutterstock

Õnneliku orhidee tunned ära õitsemisest. Tutvu eri liikide kasvunõuetega ja kasvata aknalaual õnne!

Enam ei leia naljalt ühtegi koduakent, millel ei ilutseks mõni orhidee. Orhideed on väga teraapilised taimed ja kodus hea aura loojad. Enamasti on meie elamistes levinud kuukingad Phalaenopsis. Tasapisi aga hakkame avastama üha rohkem orhideede liike ja hübriide. Kodudesse on leidnud tee ontsiidiumid, dendroobiumid, miltooniad, kambriad, aga ka nõudlikumad katleiad, vandad ja looduslikud liigid.

Orhideede perekond on üks suurimaid, seega on erinevaid taimi meeletult palju ning nende nõudmisedki isesugused. Seepärast on kasulik teada, milliseid tingimusi sinu kodune orhidee vajab. Orhideed on taimed, kes teavad, kui erilised nad on. Uhked õied näitavad, et oled kõik õigesti teinud. Põhilisi ebaõnnestumise põhjusi on ülehooldamine, liigne kastmine ja innukus – seega on oluline, et neid liiga intensiivselt ei hooldataks. Kui sind on saatnud nende kasvatamisel korduvalt edu, siis ei soovita ma midagi muuta. Kui orhidee õitseb, siis on ta õnnelik ja rahul!

Kõikide orhideede kümme (peaaegu kindlat) käsku

1. Piisavalt vett, kuid väldi ülekastmist! Orhideed taluvad pigem kuiva kui liigniiskust. Kastmiste vahel eelistab suurem osa orhideesid peaaegu läbi kuivada, aga mitte kõik.

2. Palju valgust, ent mitte kõrvetavat päikest. Enamiku liikide puhul on valgustingimuste indikaatoriks lehed. Kui need püsivad erkrohelised, on valgust piisavalt. Kui lehed muutuvad pigem tumeroheliseks, jääb valgust väheks.

3. Regulaarne väetamine kasvuperioodil tagab terve ja kauni taime, tugeva kasvu ja ilusad õied. Ideaalselt sobib orhideedele tasakaalustatud väetis näiteks koostisega 20 : 20 : 20 + mikroelemendid. Ära väeta õitsevaid taimi!

4. Pimedal ajal oktoobrist veebruarini ei ole soovitatav väetada. Taimedel on talvepuhkus. Piira kastmist ja paku võimalusel jahedam kasvukoht. Seda eriti siis, kui valgust napib.

5. Talvekuudel vajab lisavalgustust enamik orhideeliike, kõik vandalised, katleiad, dendroobiumid, tsümbiidiumid, eriti epifüütsed liigid.

6. Tõsta kuivaks muutunud orhidee veega täidetud kaussi. Kasuta võimalusel toasooja pehmet vihmavett. Veendu, et vesi ulatub umbes poole poti või poole juurekavani. Lase taimel mõni minut vees olla. Talvel kehtib reegel „pigem vähem kui liigselt” ja piisab ka, kuid taime vaid korraks vette kastad.

Kastmisvajadus sõltub mõistagi kasvukoha temperatuurist ja valgusest. Mida soojem ja valgem on ruum, seda rohkem vett taim tarvitab. Mida külmem ja pimedam, seda vähem ta kastmist vajab. Väldi igasuguse vee sattumist taimele, eriti tuleb hoolikas olla pimedatel talvekuudel.

7. Orhideed armastavad niisket õhku – ~60%. Paiguta taimede vahele lamedaid veenõusid või kasuta õhuniisutit.

8. Pritsi taimi ainult väga madala õhuniiskuse korral, kuid erandiks on suvi. Piisava valguse ja kõrge temperatuuri korral vesi aurustub. Vähimgi lehtede vahele jääv vesi võib põhjustada mädanikku, nii et kogu taim hukkub. Eriti ohtlik on see paksuleheliste liikide puhul (kuuking).

9. Paljud orhideed naudivad suvel aias olemist, kui öine temperatuur on 10 ºC või kõrgem. Tee siiski eelnevalt selgeks, millised! Orhideede aeda kolimise peaks ette võtma pilves ilmaga ja järk-järgult. Lase taimel valgusega kohaneda. Väldi otsest päikest.

10. Istuta orhideesid ümber ainult äärmise vajaduse korral. Orhideed ei armasta, kui nende juuri häiritakse. Istuta taim ümber alles siis, kui ta on end potist välja pressinud, juured pikaks kasvatanud või substraat on ära kõdunenud. Ümberistutuseks vali õhuline hea substraat. Mida jämedamad on taime juured, seda õhurikkamat pinnast ta vajab.

Kuukingad Phalaenopsis vajavad õitevarte tekkeks mõne nädala jooksul madalamat temperatuuri. Hea on hoida taimi 18–20 kraadi juures, kuni näed uute õievarte algmeid. Luba neil kasvada 5–10 cm pikkuseks, seejärel tõsta veidi soojemasse kohta. Nii tekib rohkem õisi ja õievarred kasvavad pikemaks.

Dendroobium Dendrobium, vanda Vanda ja katleia Cattleya on kuukingadega võrreldes nõudlikumad. Nad vajavad väga palju valgust, suvel naudivad värsket õhku. Nende juured peavad saama kastmiste vahepeal kuivada. Vandad võivad kasvada ka korvis. Potis peab substraat olema suuretükiline, õhuline.

Õnnelikust ontsiidiumist Oncidium annab märku ilus erkroheline lehestik ja prisked, pringid, ideaalis koos õievarrega ebasibulad. Nad armastavad pigem jahedamat ruumi ja palju valgust, kuid ei talu teravat päikest. Nende lehed on õrnad ja saavad kiirelt päikesepõletuse.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid